Trwa ładowanie...
d15mojv

Hanna Gronkiewicz-Waltz o pomniku Lecha Kaczyńskiego przed warszawskim ratuszem: jest nielegalny. A prezydent niepodobny do siebie

• Hanna Gronkiewicz-Waltz w Radiu ZET: głaz przed ratuszem jest nielegalny
• Tablice poświęcone Lechowi Kaczyńskiemu odsłonięto w niedzielę
• Prezydent Warszawy o pomniku: Lech Kaczyński jest niepodobny do siebie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tablica poświęcona śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie
Tablica poświęcona śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d15mojv

Tablice poświęcone prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu odsłonili w niedzielę na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (budynek wchodzi w skład kompleksu kilku innych, m.in. warszawskiego ratusza i dzieli z nimi dziedziniec) oraz w sali konferencyjnej - której nadano imię zmarłego prezydenta - prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Na obu tablicach widnieje podobizna Lecha Kaczyńskiego oraz informacje z jego życia, m.in. to, że był pierwszym prezydentem Warszawy wybranym w powszechnych wyborach, twórcą Muzeum Powstania Warszawskiego, prezesem NIK, ministrem sprawiedliwości oraz prezydentem Polski. "Poległ w służbie ojczyzny 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem" - napisano.

Zastrzeżenie do treści napisu na pomniku wydała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Dwa dni po odsłonięciu tablicy do sprawy na antenie Radia ZET odniosła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

d15mojv

- Byliśmy zaskoczeni głazem przed ratuszem. Miała być tablica, ale bez słowa "poległ" a "zginął". (...) Musimy wszcząć kontrolę w sprawie głazu przed ratuszem, on jest nielegalny. A Lech Kaczyński do siebie niepodobny - mówiła w programie "Gość Radia ZET" Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy komentowała też sprawę postawienia pomniku na Krakowskim Przedmieściu w stolicy. Jak stwierdziła, "odmówiła Igorowi Mitorajowi pomnika Jana Pawła Drugiego". - Krakowskie Przedmieście to trakt zamknięty - skwitowała.

d15mojv

Podziel się opinią

Share
d15mojv
d15mojv