PolskaHanna Gronkiewicz i abp Nycz będą kwestować na Powązkach

Hanna Gronkiewicz i abp Nycz będą kwestować na Powązkach

Blisko 200 osób ze świata kultury i sztuki oraz prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz wezmą udział w 33. kweście na rzecz odnowy zabytkowych pomników na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim. Kwesta odbędzie się 1 listopada, w dniu Święta Wszystkich Świętych i 2 listopada, w Dzień Zaduszny.

28.10.2007 15:05

Szczególnie cieszy nas fakt, że w kweście bierze udział coraz więcej ludzi młodych, co świadczy o tym, że opieka nad tym niezwykłym zabytkiem, jakim są Powązki, jest bliska także ich sercu - powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej Marcin Święcicki, przewodniczący organizującego kwestę Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Święcicki poinformował także, iż Komitetowi udało się zawrzeć wstępne porozumienie z władzami dzielnicy Wola, by jednemu z placów na osiedlu w pobliżu Powązek nadać imię pomysłodawcy kwesty, Jerzego Waldorffa.

Tegoroczna kwesta odbędzie się w godzinach 9-21. Tradycyjnie przed grobem Jerzego Waldorffa, w Al. Katakumbowej, wystawiona zostanie skarbonka, do której będzie można wrzucać datki. Przy II i IV bramie będą kwestowali członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą w Wilnie, działającego od ponad 15 lat w ramach Komitetu Powązkowskiego. Przy bramach cmentarnych harcerki i harcerze będą sprzedawać przewodniki i plany cmentarza.

Spośród tegorocznych kwestujących w pierwszej kweście w 1975 roku wzięli udział: Alina Janowska, Maja Komorowska, Irena Kwiatkowska, Damian Damięcki i Andrzej Kopiczyński. W dotychczasowych zbiórkach co najmniej 20 razy uczestniczyło ponad 60 osób.

W tegorocznej kweście wezmą udział znani aktorzy starszego pokolenia, m.in. Joanna Szczepkowska, Beata Tyszkiewicz, Krzysztof Kowalewski i Olgierd Łukaszewicz oraz młodzi aktorzy: Joanna Sydor, Małgorzata Socha, Mateusz Damięcki (wraz z rodziną) i Adam Fidusiewicz. Towarzyszyć im będą gwiazdy estrady Irena Santor i Wojciech Młynarski oraz dziennikarki Jolanta Fajkowska i Katarzyna Dowbor, a także członkowie zespołu "Mazowsze".

W ubiegłorocznej kweście zebrano 159,3 tys. zł, za które odnowiono 29 nagrobków. Renowacji poddano m.in. nagrobki kompozytorów Stanisława Moniuszki i Karola Kurpińskiego, gen. Franciszka Górskiego, adiutanta Tadeusza Kościuszki, Łukasza Biegańskiego oraz rodziny pisarza Józefa Korzeniowskiego (Josepha Conrada).

Prace dofinansowane były także z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przeznaczonego na ochronę zabytkowych cmentarzy oraz z funduszy przekazanych przez m.st. Warszawa.

Jak oceniają organizatorzy kwesty, do pilnej renowacji w roku najbliższym kwalifikuje się 41 nagrobków m.in. rodzin Jeziorańskich, Goebelów i Królikiewiczów oraz nagrobek "ojca sceny polskiej" Wojciecha Bogusławskiego.

Kontynuowana jest także inwentaryzacja konserwatorska najwartościowszych kaplic i nagrobków powązkowskich. Od 2003 roku skatalogowano już 1200 obiektów; w tym roku planuje się wykonanie zdjęć i dokumentacji kolejnych 400.

Założycielem Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami był pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny Jerzy Waldorff. Od 7 lat Komitet nosi jego imię. W ciągu 33 lat działalności Komitet zadbał o renowację ponad 1200 z 1500 grobów znajdujących się na Starych Powązkach.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Józefa Elsnera i Jana Kiepurę.

Wileński Cmentarz na Rossie został założony w 1769 r. Pochowani są tam zasłużeni mieszkańcy Wilna, polscy powstańcy, artyści. Na cmentarzu znajduje się mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pochowana jest jego matka i gdzie znajduje się urna z sercem marszałka. Akcja "Warszawskie Powązki - Wileńskiej Rossie" trwa od 1990 r. Zainicjował ją Jerzy Waldorff. Dzięki akcji odnowiono kilkanaście nagrobków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)