Trwa ładowanie...
d20d6cw

Handel spadnie najniżej od czasów II wojny światowej?

Globalna wymiana handlowa spadnie w tym
roku o 9% do najniższego poziomu od II wojny światowej -
poinformowała Światowa Organizacja Handlu (WTO).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Handel spadnie najniżej od czasów II wojny światowej?
(AFP, Fot: Nelson Almeida)
d20d6cw

Według przewidywań WTO, najbardziej - o około 10% - spadnie handel w krajach bogatych. Ale kraje biedne, w których wzrost gospodarczy uzależniony jest w bardzo dużym stopniu od eksportu, ucierpią najbardziej.

Handel światowy rósł dotąd nieprzerwanie od 1982 roku. - Przez ostatnie 30 lat wymiana handlowa była stale rosnącą częścią globalnej aktywności gospodarczej - powiedział szef WTO Pascal Lamy.

Jednak kryzys finansowy sprawił, że maleje pula dostępnych kredytów, a to powoduje znaczący spadek obrotów handlowych, zwłaszcza w krajach rozwijających się - podkreślił Lamy.

d20d6cw

Również prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) przewiduje spadek wymiany handlowej rzędu 3%, ale przewidywania WTO są bardziej pesymistyczne.

Lamy zaapelował do rządów by unikały rozwiązań antykryzysowych prowadzących do pogorszenia sytuacji, a polegających na przykład na ratowaniu rodzimych firm przed upadłością kosztem zagranicznej konkurencji. Wzrost ekonomicznego izolacjonizmu może - według raportu WTO - pogłębić recesję, tak jak to miało miejsce podczas wielkiej depresji lat 30.

- Rośnie tendencja do protekcjonizmu - powiedział Lamy, a to może doprowadzić do dalszego spadku wymiany handlowej. - Ograniczanie importu prowadzi do tego, że partnerzy handlowi zachowają się tak samo, a to uderzy w wasz eksport - dodał szef WTO.

Raport WTO zawiera ostrzeżenie, że nawet Chiny nie będą w stanie uchronić się przed skutkami spadku globalnych obrotów handlowych, ponieważ we wszystkich krajach będących najważniejszymi partnerami Pekinu prawdopodobnie spadnie popyt na towary importowane.

d20d6cw

Raport odnotowuje spadek chińskiego eksportu w lutym o 26% w stosunku do roku poprzedniego, a o 28% od stycznia 2009 r.

Gdyby utrzymała się taka tendencja spadkowa, eksport Chin zmalałby do zera w ciągu 10 miesięcy lub roku - podkreśla agencja AP cytując raport WTO.

Ale tak gwałtowny dalszy spadek jest nie do pomyślenia; zdaniem autorów raportu korekta tego trendu nastąpi szybko.

d20d6cw

Podziel się opinią

Share

d20d6cw

d20d6cw
Więcej tematów