Trwa ładowanie...
d9xtl6e

Hamas odpala rakiety z osiedli mieszkalnych w Strefie Gazy

Indyjska telewizja informacyjna NDTV zarejestrowała wystrzelenie przez palestyńskich bojowników rakiet w stronę Izraela na kilka minut przed wejściem w życie 72-godzinnego rozejmu - podaje serwis businessinsider.com.

Share
d9xtl6e

Autorem nagrania jest reporter telewizji NDTV Sreenivasan Jain. Na filmie widać, jak 4 sierpnia bojownicy Hamasu montują wyrzutnie rakietowe w centrum gęsto zaludnionej dzielnicy w Strefie Gazy. W pobliżu znajdują się liczne bloki mieszkalne i hotele. Rakieta została odpalona zaledwie kilka minut przed wejściem w życie 72-godzinnego zawieszenia broni.

Hamas spotkał się z ogromną falą krytyki ze strony całego świata; podobnie jak militarne działania Izraela prowadzone w Strefie Gazy. Jak tłumaczą izraelskie władze, Hamas odpala rakiety z obszarów rutynowo, czym zmusza Izrael do akcji odwetowych, a tym samym przyczynia się do śmierci cywilów.

d9xtl6e

Telewizja NDTV, chcąc uniknąć odwetu ze strony Hamasu, opublikowała nagranie dopiero wtedy, gdy dziennikarze opuścili już Strefę Gazy - podaje businessinsider.com.

Trudne rozmowy

Wojna w Gazie trwa już cztery tygodnie. Izrael oraz strona palestyńska, w tym radykalny Hamas, przystały na egipską propozycję 72-godzinnego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Rozejm wszedł w życie we wtorek o godz. 8 (godz. 7 w Polsce).

Izrael odmawiał udziału w spotkaniach, obwiniając Hamas o naruszenie w piątek poprzedniego rozejmu. Jednak w poniedziałek wieczorem izraelskie źródła dodały, że w ciągu trzech dni do Egiptu uda się izraelska delegacja, aby podjąć próbę wypracowania trwalszego rozejmu.

Wcześniej w poniedziałek rzecznik izraelskiej armii Moti Almoz oświadczył, że żołnierze mają w Strefie Gazy jeszcze "wiele misji" do wykonania. Zasygnalizował, że Izrael ma zamiar utrzymać tam wojsko, choć strona izraelska ocenia, że zniszczyła już wszystkie tunele wykorzystywane przez palestyńskich bojowników.

d9xtl6e

Po południu wygasło kilkugodzinne zawieszenie broni ogłoszone jednostronnie przez Izrael w celu dopuszczenia do Strefy Gazy pomocy humanitarnej. Izraelskie wojsko i Hamas obwiniały się nawzajem o naruszanie tego rozejmu.

Palestyńskie władze informują, że na skutek ofensywy Izraela rozpoczętej 8 lipca zginęło ponad 1800 Palestyńczyków, w większości cywilów; ponad jedna czwarta spośród 1,8 mln mieszkańców Strefy Gazy musiała opuścić swoje domy. Po stronie izraelskiej zginęło 64 żołnierzy oraz trzej cywile.

Źródło: businessinsider.com, WP.PL, PAP

d9xtl6e

Podziel się opinią

Share
d9xtl6e
d9xtl6e
Więcej tematów