ŚwiatHamas - niezłomni wrogowie Izraela

Hamas - niezłomni wrogowie Izraela

Duchowy przywódca Hamasu, szejk Ahmed Jasin, zginął ostrzelany z izraelskich helikopterów, kiedy opuszczał rano meczet w Gazie. Hamas natychmiast zapowiedział krwawy odwet.

Hamas - niezłomni wrogowie Izraela
Źródło zdjęć: © AFP

22.03.2004 | aktual.: 22.03.2004 08:03

Hamas, czyli Islamski Ruch Oporu, jest jednym z głównych uczestników palestyńskiej intifady - powstania. Został założony w 1987 r. przez ociemniałego, częściowo sparaliżowanego szejka Ahmeda Jasina, który był duchowym przywódcą organizacji.

Korzenie organizacji sięgają lat 20., gdy powstał Ruch Muzułmańskiego Braterstwa, który prowadził działalność społeczno-polityczną w meczetach, szpitalach, szkołach i na uniwersytetach. Organizację założono w Egipcie dla obrony wartości islamskich przed wpływami Zachodu, uznawanymi za demoralizujące. Gdy w 1987 r. wybuchło palestyńskie powstanie, część członków Ruchu oraz radykalna frakcja OWP powołała Hamas.

Nazwa organizacji to skrót arabskiej nazwy Harakat al-Mukawama al-Islamija (Islamski Ruch Oporu), przy czym sam wyraz Hamas można również tłumaczyć jako "zapał" bądź "entuzjazm".

Hamas, który od początku uznawał Palestynę za ziemię arabską i odmawiał Izraelowi prawa do istnienia, szybko zdobył popularność, przede wszystkim wśród młodzieży. Szczególnie aktywne stało się militarne ramię organizacji, Izzedin al-Kasim. Jego przywódca, Salah Szehada został zabity w lipcu 2002 r. w wyniku izraelskiego nalotu.

Izzedin al-Kasim zaczęło przeprowadzać ataki na cele izraelskie. Jego członkowie są też odpowiedzialni za większość zamachów bombowych podczas trwającego obecnie powstania.

Hamas sprzeciwia się jakiemukolwiek porozumieniu z Izraelem i z tego powodu rywalizuje z Organizacją Wyzwolenia Palestyny, przede wszystkim z jej najważniejszą frakcją al-Fatah Jasera Arafata.

Emblemat organizacji Hamas to dwa skrzyżowane miecze na tle meczetu na Świętej Skale w Jerozolimie, otoczone przez dwie palestyńskie flagi z hasłami: "Nie ma Boga oprócz Allacha" oraz "Prorok Mahomet jest wysłannikiem Boga". Na samej górze emblematu znajduje się mapa Palestyny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)