Halo! Tu "Błyskawica"
Halo! Tu "Błyskawica", stacja nadawcza Armii
Krajowej w Warszawie - tymi słowami zaczął się komunikat, nadany za pośrednictwem historycznej radiostacji. Replikę
"Błyskawicy" uruchomiono w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Dostaliśmy właśnie wiadomości z całego kraju, w tym ze Słupska, że nasz komunikat jest słyszany - powiedział na uroczystej konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego krótkofalowiec pomagający w budowaniu repliki "Błyskawicy", Zygmunt Seliga.
Nie powiodła się jednak próba połączenia z mieszkającym w Radomsku konstruktorem oryginału i repliki "Błyskawicy" Antonim Ziębikiem.
Komunikat, odczytany przez prezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniewa Ścibora-Rylskiego i spikera radiowego Ksawerego Jasieńskiego, był fragmentem oryginalnej audycji powstańczej, zaczynającej się od słów: Halo! Tu "Błyskawica", stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie.
Zbigniew Ścibor-Rylski wręczył podczas uroczystości dyplomy uznania dla 23 osób pomagających przy rekonstrukcji radiostacji. Dyplom otrzymał m.in. Włodzimierz Markowski pseud. Rybka - konstruktor drugiej radiostacji powstańczej "Burza". 84-letni nagrodzony ze wzruszeniem opowiadał, "jak wielkim szczęściem jest dla niego możliwość uczestniczenia w takiej uroczystości i możliwość otwartego opowiadania o powstańczych wydarzeniach, które przez tyle powojennych lat musiał ukrywać".
Replikę "Błyskawicy" zbudował w 2004 roku konstruktor oryginału Antoni Ziębik. Przez kilka miesięcy kompletował do niej części w sklepach i na targach ze starociami, by jak najbardziej przypominały oryginalne. Pierwszy komunikat za jej pośrednictwem odczytał ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński 16 lipca 2004 roku, kiedy uroczyście zaprezentowano ją w stołecznym ratuszu.
Oryginalna "Błyskawica" została skonstruowana w 1943 roku przez Antoniego Ziębika pseud. Biegły i Bolesława Drożdża na zlecenie władz powstańczych. Od 1 sierpnia 1944 roku trwały próby, a 8 sierpnia została wyemitowana pierwsza audycja. Codzienny program składał się z dziennika, reportaży z walk, komentarzy, głosów prasy powstańczej oraz programu artystycznego. 4 października szef techniczny radiostacji, Jan Georgika pseud. Grzegorzewicz zakończył audycję "Warszawianką" i zniszczył radiostację.
Radiostacja krótkiego zasięgu "Burza" została zbudowana przez Włodzimierza Markowskiego w 36 godzin domowym sposobem z zebranych ukradkiem części, kiedy 1 sierpnia 1944 roku okazało się, że dostarczona "Błyskawica" zamokła podczas transportu i nie działa. "Burza" działała przez 3 tygodnie, od 8 sierpnia transmitując program "Błyskawicy". Uległa zniszczeniu podczas zbombardowania budynku Poczty Głównej.