Trwa ładowanie...
d4bkegh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Halicki do PiS: odrzućcie weto prezydenta ws. ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych

Prezydent z niezrozumiałych powodów zawetował ustawę ważną dla nielicznych mniejszości narodowych, której koszty wdrożenia wynoszą jedynie 10 tys. zł - powiedział minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki i zaapelował do PiS o odrzucenie weta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Halicki
Andrzej Halicki (Newspix, Fot: PIOTR TWARDYSKO)
d4bkegh

- (Nowelizacja ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nielicznych w Polsce mniejszości, na bardzo niewielkim obszarze. Uzupełnia ona dotychczasowe mechanizmy o możliwość posługiwania się własnym językiem jako pomocniczym w urzędach gminnych i powiatowych - powiedział Halicki na konferencji prasowej w MAC.

Jak wyjaśnił, w praktyce nowelizacja ta dotyczyła tylko czterech powiatów: dwóch, w których drugim językiem jest kaszubski (powiaty pucki i kartuski), jednego litewskiego (powiat sejneński) i jednego białoruskiego (powiat hajnowski), na terenie których ponad 20 proc. mieszkańców posługuje się swoimi językami narodowymi i jest objętych ustawą o mniejszościach.

Halicki podkreślił, że łączne koszty dostosowania urzędów do tej nowelizacji, to 10 tys. zł, która to kwota, jak dodał, była wyszczególniona w uzasadnieniu ustawy.

d4bkegh

Prezydent wetując ustawę zakwestionował brak oszacowania skutków finansowych dla budżetów powiatów i gmin związanych z wprowadzeniem i używaniem na ich obszarach języka pomocniczego.

W opinii Halickiego prezydent wetując ustawę "staje przeciwko słabszym i mniejszym". - Mam nadzieję, że to weto wynika z niezorientowania, że to wpadka, wynikająca z jakiegoś szoku powyborczego - ocenił szef MAC.

Halicki zaapelował też do PiS, jako partii triumfującej w niedzielnych wyborach parlamentarnych, o współpracę w sprawie odrzucenia prezydenckiego weta. - Jest szansa na naprawienie tego błędu. Razem z Prawem i Sprawiedliwością powinniśmy to weto odrzucić. Jeżeli PiS deklaruje, że jest czułe na ochronę słabszych, to powinno ten punkt widzenia wziąć pod uwagę. Apeluję o to do liderów PiS, bo jeszcze możemy naprawić ten błąd - mówił Halicki.

Zawetowana we wtorek przez prezydenta nowelizacja ustawy o mniejszościach dotyczyła możliwości używania przed organami powiatu - obok języka urzędowego - języka mniejszości. Do tej pory językiem pomocniczym można się było posługiwać jedynie przed organami gminy. Chodzi o gminy, gdzie mniejszości stanowią więcej niż 20 proc. Możliwość używania języka pomocniczego oznaczałaby, że osoby należące do mniejszości miałyby prawo do zwracania się do organów gminy i powiatu w języku pomocniczym - w formie pisemnej lub ustnej - a także uzyskiwania odpowiedzi i zaświadczeń w tym języku.

d4bkegh

Podziel się opinią

Share

d4bkegh

d4bkegh
Więcej tematów