Trwa ładowanie...
deq7c9q

Haker 50 razy włamał się na strony instytucji i firm

- Zachodniopomorska policja zatrzymała 20-letniego mieszkańca Choszczna podejrzewanego o dokonanie ponad 50 włamań na strony internetowe różnych instytucji i firm - poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. Według źródeł zbliżonych do śledztwa, zatrzymany uczeń technikum elektronicznego próbował złamać zabezpieczenia m.in. strony internetowej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

deq7c9q
deq7c9q

Policjanci Biura Kryminalnego KGP wpadli na trop hakera w czwartek po południu, gdy ten próbował zaatakować serwer strony zawierający dane dotyczące tegorocznych pielgrzymek do Częstochowy.

Rzecznik Episkopatu, ks. Józef Kloch poinformował, że administrator serwisu pielgrzymkowego "nakrył" hakera podczas próby włamania się na stronę. - Udaremnił wysiłki włamywacza i w dodatku zarejestrował dane umożliwiające lokalizację sieci, z której nastąpił atak. Zabezpieczył także zapis działalności hakera (tzw. logi). Informacja ta została błyskawicznie przekazana do Stołecznej Komendy Policji, co umożliwiło jej podjęcie dalszych działań. Policja zlokalizowała sprawcę i weszła do jego mieszkania. Po analizie dysków komputerów będzie można określić, jaki był zakres działalności hakera - podkreślił ks. Kloch.

Dodał, że poczynania hakera twórcy serwisu pielgrzymkowego zaobserwowali w czwartek rano, ale ze względu na dobro śledztwa nie upubliczniano tej informacji.

Ks. Kloch zdemontował też informacje prasowe, według których haker włamał się do serwera internetowego Episkopatu Polski. Sprawą zajęli się funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Biura Kryminalnego KGP.

deq7c9q

Policyjni eksperci skontaktowali się z administratorem tego serwera. - Okazało się, że atak na stronę cały czas trwa. Wspólnie weryfikując kolejnych użytkowników strony, po dwóch godzinach policjanci wytypowali adres komputera z terenu województwa zachodniopomorskiego - powiedział Sokołowski.

Informację tę przekazano policjantom z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Funkcjonariusze w piątek rano weszli do mieszkania hakera. Okazał się nim mieszkaniec Choszczna, uczeń technikum.

- Adam P. przyznał się policjantom do ataku hakerskiego. Twierdził, że włamał się na serwer tylko po to, aby sprawdzić swoje umiejętności - poinformowano w KWP w Szczecinie. Jednak ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że mogło dojść do kradzieży danych użytkowników forum portalu. Według ustaleń policji, mężczyzna przesłał na serwer rodzaj programu, służącego do dalszej kradzieży niejawnych, chronionych danych.

Policjanci ustalili po wstępnym badaniu, że z zabezpieczonego komputera dokonano ponad 50 włamań na strony różnych instytucji i firm. Jak podkreślają, sprawa ma charakter rozwojowy.

W domu mężczyzny funkcjonariusze zabezpieczyli jego komputery, które teraz trafią do analizy.Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz, jeszcze w piątek mężczyzna będzie przesłuchany w choszczeńskiej prokuraturze. Po przesłuchaniu zapadną decyzje ws. ewentualnych środków zapobiegawczych - dodała.

deq7c9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deq7c9q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj