Trwa ładowanie...
d2rr1s4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Haiti: wybory do parlamentu w atmosferze przemocy i masowych naruszeń

Na Haiti odbyły się od dawna odkładane wybory do parlamentu. Jednak ich przebieg był zakłócany przez liczne incydenty, w tym akty przemocy. Zanotowano liczne opóźnienia w otwarciu lokali wyborczych, a frekwencja była niska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
26 lokali wyborczych musiało przerwać pracę
26 lokali wyborczych musiało przerwać pracę (PAP/EPA, Fot: Jean Jacques Augustin)
d2rr1s4

Poprzednie wybory, które miały odbyć się w latach 2011 i 2014 zostały odwołane ze względu na niestabilną sytuację w kraju. W stycznia br. rozwiązano dotychczasowy parlament, który praktycznie przedtem i tak nie funkcjonował.

Jak informują przebywający na Haiti zagraniczni dziennikarze, już w niedzielę rano niezidentyfikowani osobnicy zdewastowali trzy lokale wyborcze w stolicy kraju Port-au-Prince przewracając urny i rozrzucając karty do głosowania.

Rzecznik dowództwa policji Frantz Lerebours poinformował, że do południa w całym kraju 26 lokali wyborczych musiało przerwać pracę ze względu na różne akty przemocy uniemożliwiające oddawania głosów. Trzy dalsze lokale podpalono. Doszło do starć z policją.

d2rr1s4

W kilku lokalach notowano przypadki odmowy wydania kart do głosowania ze względu na bałagan w spisach wyborców.

Natomiast przewodnicząca misji obserwacyjnej UE Elena Valenciano utrzymywała, że "mimo incydentów w niektórych lokalach wyborczych, problemy na ogół są korygowane".

Uprawnionych do głosowania było 5,8 mln Haitańczyków. O wybór do liczącej 105 członków (ale tylko 99 wybieranych bezpośrednio) Izby Deputowanych i 20 członków 30-osobowego Senatu ubiegało się ponad 1800 kandydatów. Wyniki głosowania powinny być ogłoszone 19 bm.

Liczące ok. 10 mln mieszkańców Haiti usiłuje, jak na razie bez większego powodzenia, zbudować zręby stabilnej demokracji od czasu obalenia dyktatorskich rządów rodziny Duvalierów. Rządzili oni krajem w latach 1957 -1986 bezwzględnie i krwawo tłumiąc wszelkie przejawy sprzeciwu.

Gospodarka kraju znajduje się w ruinie a sytuację pogorszyło dodatkowo katastrofalne trzęsienie ziemi w 2010 r., które zrównało z ziemią znaczną część obszaru stołecznego Port-au-Prince, łącznie z pałacem prezydenckim. Zginęło wówczas kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

d2rr1s4

Podziel się opinią

Share

d2rr1s4

d2rr1s4
Więcej tematów