Trwa ładowanie...
d23jmef
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
brazylia

Haiti: pierwszy przypadek małogłowia związany z wirusem Zika

• W Haiti zidentyfikowano pierwszy przypadek małogłowia (mikrocefalii) u noworodka
• Przypadek ten związany z przenoszonym przez komary wirusem Zika
• W Brazylii potwierdzono już ponad 1600 przypadków małogłowia wśród noworodków
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Larwy komara Aedes aegypti - to ten owad przenosi wirusa
Larwy komara Aedes aegypti - to ten owad przenosi wirusa (AFP, Fot: NELSON ALMEIDA)
d23jmef

Dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia i ds. ludności Haiti Gabriel Thimothe oświadczył, że przypadek został potwierdzony przez amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Dodał, że od marca br. wykryto 14 przypadków uszkodzeń płodu związanych najprawdopodobniej z wirusem Zika.

Władze sanitarne USA wcześniej ustaliły, że zarażenie wirusem Zika kobiety w ciąży może spowodować małogłowie u noworodka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirus może również powodować chorobę Guillaina-Barre'a, rzadkie schorzenie neurologiczne wywołujące czasowy paraliż.

d23jmef

W Brazylii potwierdzono już ponad 1600 przypadków małogłowia wśród noworodków wywołanych - jak się uważa - przez wirus Zika.

Pierwsze zakażenia w Polsce

W środę naukowcy z laboratorium AmerLab, które działa na Uniwersytecie Warszawskim, stwierdzili zakażenie wirusem Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. Według biotechnologa z AmerLabu, Renaty Welc-Falęciak, too pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w naszym kraju.

Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab prowadzą wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmują się diagnostyką chorób u ludzi i zwierząt, wykorzystując badania molekularne, serologiczne i immunofluorescencyjne.

d23jmef

Naukowcy z AmerLabu jako pierwsi w Polsce prowadzą badania serologiczne, które pozwalają potwierdzić zarażenie wirusem Zika.

Wirus ten jest przenoszony przez tropikalne komary. Występuje w Ameryce Łacińskiej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. W Stanach Zjednoczonych i Europie odnotowano kilka przypadków zachorowań u osób, które wróciły z terenów o podwyższonym ryzyku zakażenia.

Osoby zarażone mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Wirus utrzymuje się w organizmie przez mniej więcej tydzień.

d23jmef

Podziel się opinią

Share

d23jmef

d23jmef
Więcej tematów