Gwiazdy biją rekordy Guinessa
Najcięższe gwiazdy ważą 150 razy więcej niż Słońce, najmniejsze są rozmiaru dużej planety. Astronomowie ostatnio ustanowili dwa gwiezdne rekordy Guinnessa - pisze w "Gazecie Wyborczej" Piotr Cieśliński.
Najwięcej w kosmosie jest gwiazd przeciętnych - słabiej świecących i lżejszych od Słońca, tzw. czerwonych karłów. Do tej pory teorie sugerowały, że największe gwiazdy mają masy 500-1000 razy większe niż Słońce. Jak się jednak okazuje - grubo przesadzały.
Donald Figer z Instytutu Teleskopu Kosmicznego w Baltimore (USA) w jednym z ostatnich "Nature" dowodzi, powołując się na obserwacje teleskopu Hubble'a, że najtęższe gwiazdy nie ważą więcej niż 150 słońc.
Nie mniej emocjonujące są łowy na najmniejsze z gwiazd. Szwajcarscy astronomowie pod kierunkiem Frederica Ponta z Obserwatorium Genewskiego poinformowali w tym miesiącu o odkryciu karła, którego średnica jest o zaledwie 16% większa od średnicy Jowisza. Tego karła, oznaczonego jako OGLE-TR-122b, pomógł wyśledzić zespół prof. Andrzeja Udalskiego z Obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego. Polacy przed laty rozpoczęli pionierski program, dysponując tylko niewielkim teleskopem w Chile i podłączoną do niego cyfrową kamerą.
Do tej pory Polacy wytypowali blisko 200 takich gwiazd, wokół których krąży coś ciemnego. Ale co? Żeby to sprawdzić, trzeba było skierować tam najsilniejsze ziemskie teleskopy. W pięciu przypadkach potwierdziło się, że sprawcą zaćmień są rzeczywiście planety, w innych okazało się, że to niewielkie, ciemne gwiazdy. W ten właśnie sposób Szwajcarzy natrafili na swoją rekordowo małą gwiazdkę. (IAR)