Trwa ładowanie...
d148tcm

Gwiazdowie i Chmielowska: dopuścić dziennikarzy do teczek

Byli działacze opozycji Joanna i Andrzej
Gwiazdowie oraz Jadwiga Chmielowska apelują do Sejmu, by odrzucił
poprawkę Senatu do ustawy o lustracji i IPN, wykluczającą dostęp
dziennikarzy do akt Instytutu Pamięci Narodowej.

d148tcm
d148tcm

"Zadaniu odtworzenia prawdziwego obrazu PRL nie sprostają sami historycy. Wypełnienie luki w pamięci historycznej narodu wymaga udziału mediów" - piszą autorzy apelu udostępnionego w poniedziałek PAP. "Ustawowe ograniczenie dostępu do archiwów godzi w rzesze uczciwych dziennikarzy, natomiast nie stanowi przeszkody dla przecieków i wybiórczego nagłaśniania jednych spraw i utajniania innych" - zaznaczają.

"Odtworzenie prawdziwej historii PRL i przygotowań do transformacji ustroju oraz odsłonięcie mechanizmów sterowania wszystkimi dziedzinami życia w systemie opartym na komunistycznej doktrynie jest sprawą ważną i pilną" - podkreślają byli opozycjoniści. Niepokoi ich, że "obraz życia w PRL, całkowicie nieznany młodzieży, coraz bardziej zaciera się też w pamięci starszego pokolenia" i nabiera charakteru "sielanki".

"Najgroźniejsze dla przyszłości jest zacieranie różnicy między ofiarą i katem, między podłymi zdrajcami i bohaterami, między ludźmi o słabym charakterze, a tymi, którzy mimo presji zachowywali się uczciwie i odważnie" - przestrzegają.

24 sierpnia Senat, głosami PiS, wykreślił z ustawy zmieniającej przepisy o lustracji i IPN przyjęty wcześniej przez Sejm przepis o możliwości dostępu dziennikarzy do akt IPN.

d148tcm

Ustawa zakłada m.in. likwidację Sądu Lustracyjnego i urzędu Rzecznika Interesu Publicznego, przekazanie lustracji Instytutowi Pamięci Narodowej, rozszerzenie jej na nowe kategorie osób oraz szerszy dostęp do teczek IPN. Badane obecnie przez RIP i Sąd Lustracyjny oświadczenia osób publicznych ustawa zastępuje zaświadczeniami IPN o zawartości archiwów tajnych służb PRL, od których będzie można odwoływać się do sądu cywilnego.

Senat, przyjmując kilkadziesiąt poprawek, wprowadził m.in. nakaz (a nie tylko możliwość) zwalniania z pracy osoby wskazanej przez IPN jako osobowe źródło informacji lub oficer służb specjalnych PRL.

Głosowanie nad poprawkami miało się odbyć w Sejmie 25 sierpnia, ale sejmowa komisja nadzwyczajna odroczyła prace do 6 września.

d148tcm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d148tcm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj