Gwałtowne burze wrócą nad Polskę w środę
Woda w Wiśle, Odrze i Warcie opada, mniej jest przekroczeń stanów alarmowych i ostrzegawczych - poinformował IMiGW. Od środy do soboty Instytut przewiduje wysokie temperatury i gwałtowne burze.
W dorzeczu Wisły stan wody układa się głównie w strefie wody wysokiej, stan alarmowy jest przekroczony na 28 z 244 stacji wodowskazowych. Maksymalne przekroczenie występuje w Zawichoście - o 225 cm. Woda opada o kilkanaście centymetrów na trzy godziny. Wzrosty stanu wody utrzymują się od Sandomierza do Włocławka. Na Odrze i Warcie po kulminacji fal wezbraniowych woda opada systematycznie, choć powoli - w tempie 2 cm na godzinę. Przekroczenia stanów alarmowych utrzymują się do kilku dni, co wiąże się z wydłużonym charakterem fal wezbraniowych.
W dorzeczu Odry stan alarmowy jest przekroczony na 45 z 217 stacji, maksymalne przekroczenie zanotowano w Bielinku - o 195 cm. W zlewni Warty przekroczenia stanów alarmowych IMiGW odnotował na 18 stacjach; największe występuje we Wronkach - o 176 cm. Jak powiedział dyrektor Instytutu Mieczysław Ostojski, przerwanie opaski w okolicach Sandomierza w sobotę wieczorem i awaria zainstalowanego tam czujnika spowodowały konieczność korekty prognoz dotyczących fali kulminacyjnej.
W Sandomierzu fala kulminacyjna wysokości 820 cm jest spodziewana w niedzielę do 15, w Zawichoście między godz. 15 a 18 - 880 cm, w Annopolu ok. godz. 20, stan wody wyniesie ok. 770 cm. W Puławach fala kulminacyjna przejdzie w poniedziałek ok. godz. 12, przewidywany poziom wody to 745 cm. W Dęblinie ok. 15 przewidywana wysokość fali to 620 cm. We wtorek fala kulminacyjna ma dotrzeć do Gusina ok. 6 i wynieść 515 cm; w Warszawie w korycie Wilanówki ma ok. godz. 14 wynieść ok. 920 cm, dwie godziny później 760 cm.
O 2 nad ranem w środę fala dotrze do Modlina - będzie miała wysokość 855 cm; o 10 będzie w Wyszogrodzie, przewidywana wysokość to 745 cm. Według prognoz dotyczących Odry w niedzielę między 18 a 22 fala osiągnie Trestno i wyniesie ok. 530 cm. W poniedziałek między godz. 4 i 8 wysokość wody w Brzegu osiągnie ok. 800 cm; po południu fala dotrze do Malczyc, gdzie wyniesie ok. 750 cm.
We wtorek fala kulminacyjna dotrze do Ścinawy, w środę do Głogowa, a w czwartek do Nowej Soli i Cigacic, w piątek nad ranem osiągnie Gniewek, w niedzielę dotrze do Słubic. Na Warcie fala znajduje się w rejonie Gorzowa i powoli przesuwa się na północ. Utrzymanie wysokich stanów przewiduje się na 5 dni. Według prognozy IMiGW nocą z niedzieli na poniedziałek ma nadejść front niskiego ciśnienia, na zachodzie Polski z opadami do 5 mm na metr kw.
W poniedziałek opady od 5 do 20 mm, lokalnie na południu mogą wystąpić burze z obfitszym deszczem. Noc z poniedziałku na wtorek prawdopodobnie bez burz i z bardzo małymi opadami. We wtorek w południowo-wschodniej części kraju są spodziewane opady do 5 mm, lokalnie burze z opadami do 10 mm.
Od środy do soboty temperatura ma wrastać, lokalnie nawet do 34 stopni Celsjusza; w tych dniach mogą też wystąpić gwałtowne burze z opadami deszczu i gradu, silnym wiatrem.
Aktualna prognoza pogody na www.pogoda.wp.pl