PolskaGwałtowne burze w Polsce. Dwumiesięczne opady w 2 dni

Gwałtowne burze w Polsce. Dwumiesięczne opady w 2 dni

Przez nasz kraj przetaczają się burze, które będą się nasilać. Jednak najbardziej groźne będą nie tyle błyskawice, co ulewne deszcze, które mogą powodować lokalne podtopienia, często o gwałtownym przebiegu. W ciągu 2 dni na terenie 11 województw spadnie tyle wody, ile normalnie spada w dwa miesiące. - Rozumiem, że sytuacja znowu jest bardzo poważna potencjalnie i niespodziewana - powiedział premier Donald Tusk w trakcie obrad Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wszystkie służby zostały postawione w stan gotowości.

Gwałtowne burze w Polsce. Dwumiesięczne opady w 2 dni
Źródło zdjęć: © AFP | Marc Mueller

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że w ciągu 36 godzin (27 -28 maja) ulewne deszcze o opadach do około 100 - 150 mm (100-150 l/mkw.) są przewidywane w województwach: lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim i mazowieckim.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nadbryg. Janusz Skulich podkreślił, że intensywne opady deszczu mogą doprowadzić do lokalnych podtopień i dużego przyboru wody w rzekach. - Może to doprowadzić do sytuacji podobnej do tej, którą przerabialiśmy dwa tygodnie temu. Tym razem w dorzeczu Odry, a być może i na Wiśle - powiedział Skulich.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni, w wynika intensywnych opadów deszczu, w wielu miejscach w kraju rzeki przekroczyły stany alarmowe i doszło do lokalnych podtopień.

PROGNOZA POGODY NA 27 i 28 MAJA

Jak informuje IMGW Europa północna oraz południowa znajdują się pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują niże. Polska znajduje się pod wpływem rozległego niżu znad Rosji, w strefie falującego frontu atmosferycznego. Na przeważającym obszarze kraju zalega ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe, jedynie nad obszary północne napływa chłodne powietrze polarno-morskie.

Wtorek

We wtorek na wybrzeżu zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże, tylko rano lokalnie rozpogodzenia. Miejscami przelotne opady deszczu, po południu także burze, gdzieniegdzie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 50 mm. Temperatura maksymalna od 23 do 26 st C, na północy chłodniej, od 20 do 23 st C, a nad samym morzem od 16 do 20 st C. Wiatr wschodni i północno-wschodni, słaby i umiarkowany, w pasie wybrzeża umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h. W czasie burz porywy do 70 km/h.

W nocy na krańcach północnych kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, opady deszczu. Na południu i wschodzie miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów do 40 mm, w Sudetach do 70 mm. W południowej połowie kraju po północy miejscami mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 11 do 16 st C, na północy chłodniej, od 8 do 11 st C. Wiatr północno-wschodni, słaby i umiarkowany, na północy umiarkowany i dość silny, porywisty. Nad morzem oraz w rejonach burz w porywach do 65 km/h.

Środa

W środę na północy kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, opady deszczu. W południowej połowie kraju również burze. Prognozowana wysokość opadów do 40 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 16 do 19 st C, tylko na wybrzeżu od 14 do 16 st C, a na południowym wschodzie od 20 do 22 st C. Wiatr północno-wschodni, słaby i umiarkowany, na północy umiarkowany i dość silny, a na wschodnim wybrzeżu dość silny i silny. Na wybrzeżu i w rejonach burz porywy do 70 km/h.

Warszawa

W Warszawie we wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. W czasie burz opady mogą mieć natężenie umiarkowane i silne, prognozowana suma opadów do 30 mm. Temperatura maksymalna 26 st C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. W nocy zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. W czasie burz opady mogą mieć natężenie umiarkowane i silne, prognozowana suma opadów do 30 mm. Temperatura minimalna 15 st C. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. W środę w stolicy zachmurzenie duże i opady deszczu. Temperatura maksymalna 16 st C. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni. Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 996 hPa i będzie spadać.

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Dorzecze Wisły

Na środkowej i dolnej Wiśle prognozuje się spadki stanu wody głównie w strefie wody średniej. Na górnej Wiśle możliwe są lokalne wzrosty stanu wody w związku z prognozowanymi opadami burzowymi.

Na rzekach dorzecza górnej Wisły, w szczególności w małych zlewniach i zlewniach zurbanizowanych, w związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym wystąpią gwałtowne wzrosty stanu wody. Miejscami istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. W dorzeczu środkowej i dolnej Wisły stany wody utrzymywać się będą na ogół w obecnych strefach tj. w strefie wody średniej i niskiej z możliwością lokalnych, większych wzrostów do wody wysokiej.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym w małych zlewniach i zlewniach zurbanizowanych wzrosty mogą być gwałtowne.

Dorzecze Odry

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry wystąpią gwałtowne wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w zlewniach górnej Nysy Łużyckiej, górnego Bobru i Kwisy, Kaczawy, Bystrzycy i górnej Nysy Kłodzkiej - z możliwością przekroczenia stanów alarmowych. Największe wzrosty prognozowane są w wyniku lokalnych opadów burzowych.

W dorzeczu dolnej Odry możliwe są wzrosty stanu wody głównie w strefie wody średniej związane z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym oraz spływem wód opadowych górnych części zlewni. W małych zlewniach i zlewniach zurbanizowanych wzrosty mogą być gwałtowne

W związku z wysokimi stanami wody na Wiśle wojewoda pomorski ogłosił w sobotę po południu alarm powodziowy dla miasta Gdańska oraz powiatów położonych na terenach nadwiślańskich: gdańskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, nowodworskiego, tczewskiego i sztumskiego.

Ogłoszenie alarmu powodziowego oznacza pełną gotowość wszystkich służb do działania oraz stałe monitorowanie sytuacji na wałach przeciwpowodziowych. Powiatowe Zespoły Zarządzania Kryzysowego pełnią całodobowe dyżury.

Obraz
© (fot. IMGW)

Zostały wydane ostrzeżenia o burzach z gradem 2 stopnia dla województw: - dolnośląskiego (ważne do godz. 06:00 dnia 29.05.2014) - opolskiego (ważne do godz. 02:00 dnia 28.05.2014) - lubelskiego (ważne do godz. 02:30 dnia 28.05.2014) - świętokrzyskiego (ważne do godz. 02:30 dnia 28.05.2014) - śląskiego (ważne do godz. 24:00 dnia 27.05.2014) - małopolskiego (ważne do godz. 24:00 dnia 27.05.2014) - podkarpackiego (ważne do godz. 24:00 dnia 27.05.2014)

Zostały wydane ostrzeżenia o burzach z gradem 1 stopnia dla województw: - mazowieckiego (ważne do godz. 24:00 dnia 27.05.2014) - podlaskiego (ważne do godz. 23:00 dnia 27.05.2014) - warmińsko-mazurskiego (ważne do godz. 23:00 dnia 27.05.2014) - łódzkiego (ważne do godz. 03:00 dnia 28.05.2014) - wielkopolskiego (ważne do godz. 23:00 dnia 27.05.2014) - lubuskiego (ważne do godz. 23:00 dnia 27.05.2014) - kujawsko-pomorskiego (ważne do godz. 23:00 dnia 27.05.2014)

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)