Gwałtowne burze nad Polską. Wciąż będzie padać, miejscami grzmieć
Gwałtowne burze z ulewnymi opadami deszczu przeszły minionej doby nad południową Polską. W województwie dolnośląskim zginął 21-letni mężczyzna dwukrotnie trafiony piorunem. W najbliższych dniach czeka nas kolejna porcja opadów i burz, ale będą mniejsze, niż przewidywano. Według IMGW, ulewne deszcze nie powinny doprowadzić do powodzi na Odrze. Temperatura mocno się obniży.
28.05.2014 | aktual.: 28.05.2014 13:46
W woj. dolnośląskim (powiat polkowicki) od porażenia piorunem zginął mężczyzna, w woj. łódzkim (powiat tomaszowski) piorun ranił strażaka.
W województwach: lubuskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim doszło do miejscowych podtopień budynków, uszkodzeń infrastruktury (podmycia dróg, mostów) i czasowych przerw w dostawach energii elektrycznej. W powiecie oświęcimskim (woj. małopolskie) po ulewnym deszczu trwa zabezpieczanie brzegów rz. Soły. Gwałtowna burza z ulewą przeszła nad Wrocławiem powodując utrudnienia w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
Od północy burze stopniowo zanikały, a przelotny deszcz padał głównie na Mazurach, Warmii, Mazowszu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku.
Dziś na obszarze od Podkarpacia i Lubelszczyzny przez Małopolskę i centrum kraju po Śląsk burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu do 20 mm, a rejonach burz do 40 mm. Na Dolnym Śląsku prognozowane intensywne opady deszczu miejscami do 55 - 85 mm. Na Pomorzu porywy wiatru do 60 km/h, a na wybrzeżu oraz w miejscach występowania burz do 80 km/h.
Przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze:
- alarmowe: na 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły - maksymalnie o 9 cm w Trawnikach na Wieprzu oraz na 1 stacji w dorzeczu Odry w Pilchowicach na Bobrze o 12 cm. - ostrzegawcze: na 6 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 5 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.
Alarmy przeciwpowodziowe wprowadzone ostatniej doby:
- dolnośląskie - powiat: jeleniogórski, gmina: Stara Kamienica, miasto: Szklarska Poręba, Piechowice.
- małopolskie - powiat: oświęcimski, gmina: Kęty.
Ostrzeżenia IMGW:
- hydrologiczne trzeciego stopnia w skali trzystopniowej - gwałtowne wzrosty poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.
- hydrologiczne drugiego stopnia - gwałtowny wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych na terenie województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.
- meteorologiczne drugiego stopnia - o możliwości wystąpienia silnych burz z gradem i intensywnych opadów deszczu w woj. dolnośląskim.
SYTUACJA W WOJEWÓDZTWACH
- dolnośląskie - W m. Retków, gm. Grębocice, pow. polkowicki od porażenia piorunem zginął mężczyzna. W pow. jeleniogórskim doszło do podtopień budynków i infrastruktury, wystąpiły czasowe przerwy w dostawach prądu, aktualnie usunięte. We Wrocławiu gwałtowna burza z ulewnym deszczem spowodowała utrudnienia w ruchu i komunikacji drogowej.
- lubuskie - Wystąpiły miejscowe podtopienia budynków (piwnice, garaże), odnotowano utrudnienia związane z wiatrołomami.
- wielkopolskie - Wystąpiły miejscowe podtopienia budynków (piwnice, garaże), czasowe przerwy w dostawach energii, aktualnie trwają naprawy.
- opolskie - Ulewny deszcz spowodował podtopienia budynków w m. Głuchołazy i Konradów. W Głuchołazach doszło do uszkodzenia kanalizacji burzowej. Nastąpiło gwałtowne krótkotrwałe wezbranie rz. Biała Głuchołaska. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nysie przekazało pompy o wysokiej wydajności oraz 4 tys. worków.
- świętokrzyskie - Uderzenie pioruna spowodowało pożar budynku socjalnego, nikt nie ucierpiał. Wystąpiły miejscowe podtopienia (piwnice, garaże).
- łódzkie - W trakcie interwencji od uderzenia piorunem został ranny strażak. Wystąpiły przerwy w dostawach prądu, w kulminacyjnym momencie bez energii było 7706 odbiorców, aktualnie trwają naprawy. Doszło do miejscowych uszkodzeń budynków (poszycia dachów w kilku posesjach).
- śląskie - Nieliczne interwencje na terenie 4 powiatów dotyczyły podtopionych piwnic, zanieczyszczonych dróg i niedrożnych przepustów.
- małopolskie - Po ulewnych deszczach w powiecie oświęcimskim trwa umacnianie i zabezpieczanie brzegów rz. Soły.
- podkarpackie - Doszło do miejscowych podtopień (piwnice) oraz uszkodzeń budynków (dach gimnazjum nr 4 w Sanoku) i infrastruktury drogowej oraz upraw rolnych.
- podlaskie - Wystąpiły czasowe przerwy w dostawach energii elektrycznej, aktualnie awarie są usuwane.
DZIAŁANIA SŁUŻB
- Państwowa Straż Pożarna - 27 maja br. odnotowano 905 miejscowych zagrożeń spowodowanych opadami deszczu, przyborami wód lub silnymi wiatrami (najwięcej w województwie dolnośląskim - 150). Siły i środki Centralnego Odwodu Operacyjnego zlokalizowane są na terenie woj. dolnośląskiego. Łącznie 350 strażaków oraz 82 pojazdy, a także m.in. 16 łodzi, 2 pompy dużej wydajności oraz 6 kontenerów przeciwpowodziowych z 27 km rękawów do podwyższania korony wałów.
- Policja - W związku z koniecznością bieżącego monitorowania stanu wód, wałów przeciwpowodziowych na teren województwa dolnośląskiego Komenda Główna Policji skierowała do wsparcia działań Komendanta Wojewódzkiego Policji trzy śmigłowce policyjne, 200 policjantów ze Szkoły Policji w Pile. W gotowości do działań utrzymuje się 1600 funkcjonariuszy.
- Straż Graniczna - W związku z zagrożeniem powodziowym na terenie południowo - zachodniej Polski, Komendant Główny SG wydał decyzję o użyciu pododdziału odwodowego centralnego podporządkowania z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu w składzie 180 słuchaczy i 20 etatowych funkcjonariuszy ośrodka. Zadaniem pododdziału jest wsparcie działań PSP. Na wniosek Komendanta Głównego PSP udostępniono również obiekty Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu celem stworzenia bazy koncentracji sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego PSP. Na terenie OSS SG w Lubaniu przebywa 112 funkcjonariuszy PSP, 16 pojazdów ciężarowych, 17 osobowych, 4 pontony oraz 1 pojazd ATV.
- Siły Zbrojne RP - Na wniosek wojewody opolskiego MON wydzielił Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Nr 2 w celu wsparcia administracji cywilnej w powiecie brzeskim. MON wydał Decyzję nr 14 z dnia 27 maja 2014 r. o wydzieleniu sił i środków, które będą w 3 godzinnej gotowości do użycia (od godz. 10.00 dnia 28.05.2014 r.).
- PKP - W związku z burzami PKP odnotowały 108 zdarzeń. Opóźnionych zostało 135 pociągów pasażerskich na łączną liczbę 2523 minut i 77 pociągów towarowych na 8195 minut. Najwięcej przypadków miało miejsce w woj. dolnośląskimi świętokrzyskim.
- KZGW - Na obszarze RZGW Kraków i Gliwice sytuacja hydrologiczna jest stabilna. RZGW na bieżąco monitoruje sytuację w regionie. Wszystkie zbiorniki posiadają rezerwy powodziowe wymagane, bądź większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej. Sytuacja hydrologiczna po stronie czeskiej jest stabilna.
Prognoza pogody na środę
W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Na wybrzeżu bez opadów. Na pozostałym obszarze okresami opady deszczu, a na obszarze od Podkarpacia i Lubelszczyzny przez Małopolskę i centrum kraju po Śląsk również burze. Prognozowana wysokość opadu do 20 mm, a rejonach burz do 40 mm. Temp. maks. od 15 st., 17 st. na północy do 21 st., 24 st. na południu, nad morzem od 12 st. do 15 st. Wiatr na południu słaby, zmienny. Na pozostałym obszarze wiatr północny i północno-wschodni, słaby i umiarkowany, na Pomorzu umiarkowany i dość silny, a na wybrzeżu dość silny i silny. Na Pomorzu oraz w rejonach burz porywy wiatru do 70 km/h.
W nocy z środy na czwartek na północy zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże i możliwe przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, opady deszczu, w województwach południowo-wschodnich miejscami również burze. Na południu oraz w pasie województw centralnych prognozowana suma opadu do 20 mm. Temp. min. od 5 st., 7 st. na zachodzie i północy do 14 st. na południowym wschodzie. Nad morzem około 9 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny. Nad morzem i w rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h.
Czwartek
W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Opady deszczu, w województwach południowo-wschodnich miejscami również burze. Prognozowana suma opadu na południu do 20 mm. Temp. maks. od 14 st., 16 st. na zachodzie i północy do 24 st. na południowym wschodzie, nad morzem około 14 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny. Nad morzem i w rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h.
Warszawa
W Warszawie w środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, po południu możliwa burza. Okresami opady mogą mieć umiarkowane lub silne natężenie, prognozowana suma opadów do około 20 mm. Temp. maks. 21 st. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni. W nocy zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu. Temp. min. 9 st. Wiatr umiarkowany, północny. W czwartek początkowo zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu. W ciągu dnia większe przejaśnienia i zanik opadów. Temp. maks. 18 st. Wiatr umiarkowany, północny.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">