Gwałtowne burze nad Polską. RCB wysyła sms‑y z alertem
Od dziś działa sms-owy system powiadamiania mieszkańców o zagrożeniach. W piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłał ostrzeżenia pogodowe. Będzie bardzo niebezpiecznie.
Alert ozsyłany na telefony komórkowe brzmi: "Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe".
Decyzja o piątkowej akcji ma związek z ostrzeżeniami o gwałtownych burz przechodzących nad Polską w związku z niżem "Oriana" - informuje RMF FM. Budowę systemu zapowiadano w ubiegłym roku po tragicznej nawałnicy w pomorskim Rytlu.
Jak informuje IMGW, w piątek gwałtowne burze przejdą nad wschodnią połową kraju. Burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu, a porywy wiatru mogą przekraczać nawet 100 km/h. Po przejściu burz na kilka dni odpoczniemy od upałów. Jedynie w poniedziałek i wtorek termometry lokalnie pokażą około 30°C.
Przez Polskę z zachodu na wschód powoli przemieszcza się chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad południowej Skandynawii. O godzinie 11.00 linia frontu przebiegała od Pomorza Środkowego przez zachodnią Wielkopolskę po Dolny Śląsk. Za frontem napływa do nas chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ale zanim to nastąpi, centralna i wschodnia połowa kraju pozostaje w bardzo gorącej i wilgotnej masie powietrza zwrotnikowego. I właśnie w tej zwrotnikowej masie, na przedpolu frontu chłodnego, utworzyła się tzw. linia zbieżności, zwana również linią szkwału lub frontem burzowym, na której spodziewane są najsilniejsze zjawiska.
Pierwsze wyładowania atmosferyczne pojawiły się rano w Wielkopolsce i na Pomorzu Wschodnim - informuje instytut. W ciągu kolejnych godzin aktywność burzowa znacznie przybierze na sile.
Liczne i miejscami bardzo gwałtowne burze wystąpią głównie we wschodniej połowie kraju. Burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu i grad. Prognozuje się, że miejscami spadnie do 50 litrów/m2. Kolejne komórki burzowe przemieszczać się mogą tą samą drogą, co miejscami spowoduje kumulację opadów, dlatego lokalnie w ciągu kilku godzin spaść może ponad niż 60 l/m2. Groźnym zjawiskiem towarzyszącym burzom będą bardzo silne porywy wiatru przekraczające miejscami 110 km/h.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl