Trwa ładowanie...

Guy Verhofstadt wzywa Beatę Szydło do respektowania orzeczenia TK

• Szef Porozumienia Liberałów i Demokratów w Parlamencie Europejskim zaapelował do premier Szydło
• Guy Verhofstadt: werdykt polskiego TK jest bardzo jasny
• "Ustawa, która sparaliżowała Trybunał, łamie polską konstytucję"

Share
Guy Verhofstadt wzywa Beatę Szydło do respektowania orzeczenia TK
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d2ld4yw

Zdaniem Verhofstadta oczekiwanie, że TK uzna ustawę przeforsowaną przez PiS za zgodną z ustawą zasadniczą, było "absurdalne i kafkowskie". Jak podkreślił w wystosowanym oświadczeniu, teraz zamiast pogłębiać paraliż TK i kryzys konstytucyjny w Polsce premier powinna uczynić to, "co zrobiłby każdy demokratyczny rząd: opublikować wyrok bez zwłoki i wdrożyć jego postanowienia".

"Mam nadzieję, że sugestia, iż polski rząd nie będzie traktował orzeczenia Trybunału jako wiążącego nie jest prawdziwa" - napisał były premier Belgii, zwracając uwagę na to, że Polacy uważnie obserwują posunięcia gabinetu kierowanego przez Beatę Szydło. "Wiem, że nie pozwolą oni PiS na manipulacje, które oddalą ich wspaniały kraju na Wschód, z dala od demokracji i transatlantyckiej wspólnoty wartości" - dodał.

d2ld4yw

TK orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych. Uznał też, że cała nowela jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Rzecznik rządu oświadczył, że komunikat Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok, dlatego nie może być opublikowany. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uznał, że orzeczenie TK nie ma mocy prawnej i nie jest prawnie wiążące.

d2ld4yw

Podziel się opinią

Share
d2ld4yw
d2ld4yw
Więcej tematów