PolskaGudzowaty: dałem SLD pieniądze na walkę z korupcją

Gudzowaty: dałem SLD pieniądze na walkę z korupcją

- Popierałem pomysł powołania przez SLD instytutu do walki z korupcją wśród polityków. Byłem gotowy nawet wyłożyć na to pieniądze, ale projekt nie został zrealizowany - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" szef Bartimpexu Aleksander Gudzowaty, jeden z najbogatszych Polaków.

Gudzowaty: dałem SLD pieniądze na walkę z korupcją
Źródło zdjęć: © PAP

Według poniedziałkowego "Superwizjera" TVN, firma Bartimpex, której właścicielem jest Aleksander Gudzowaty, przelała w 2000 roku na konta SLD milion złotych. Biznesmen powiedział stacji, że nie pamięta tego przelewu. Kolejne miliony dla Sojuszu miała przekazać blisko powiązana z Gudzowatym firma Karpaty. W jej władzach zasiadał wówczas przyszły premier Marek Belka.

Gdy właściciel Bartimpeksu zapoznał się z pokazaną mu kserokopią przelewu, przyznał, że wszystko się zgadza, ale nie pamięta tej transakcji. Po serii telefonów udało mu się ustalić, że pieniądze rzeczywiście wysłano, ale Sojusz je zwrócił.

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Gudzowaty powiedział, że to jego pieniądze i nie musi tłumaczyć się z tego, jak je wydaje. Przyznał jednak, że doszło do takich przelewów. Środki te - jak tłumaczył - miały być przeznaczone na utworzenie instytutu do walki z korupcją. - Projekt nie został zrealizowany - dodał.

Były skarbnik Sojuszu Lewicy Demokratycznej Edward Kuczera w rozmowie z TVN24 potwierdził, że SLD dostał na kampanię wyborczą w 2000 roku trzy miliony złotych od dwóch spółek Aleksandra Gudzowatego. Według niego, po weryfikacji - zgodnie z ustawą o finansowaniu partii politycznych, która zastrzega, że wpłaty nie mogą pochodzić od podmiotów z kapitałem zagranicznym - środki te zostały zwrócone na konto darczyńców.

"Rzeczpospolita" zapytała Gudzowatego, czy wierzył, że SLD walczyłoby z korupcją polityków. - Dziś naprawdę nie wiem, w co mam wierzyć. Patrzenie na polityków napawa mnie obrzydzeniem - podsumował jeden z najbogatszych Polaków.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (198)