Trwa ładowanie...
22-09-2014 11:50

Grzegorz Schetyna: przejęcie MSZ po Sikorskim to wielkie wyzwanie. Jestem umiarkowanym optymistą

To wielkie wyzwanie, szczególnie w trudnej sytuacji międzynarodowej za naszą wschodnią granicą - powiedział nowy minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który przejął urząd od dotychczasowego szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

d1180hw
d1180hw

- To ważny moment, ważny czas i wielkie wyzwanie. Po siedmiu latach trzeba mieć swój pomysł, który musi być i kontynuacją i podjęciem nowego wyzwania, szczególnie w tak trudnej sytuacji międzynarodowej za wschodnią granicą - powiedział dziennikarzom Schetyna przed wejściem do gmachu ministerstwa.

- Jestem umiarkowanym optymistą - dodał.

Uroczystość, w trakcie której doszło do oficjalnego przekazania urzędu i pieczęci Ministra Sprawa Zagranicznych Schetynie, była zamknięte dla mediów.

"Dziś Polska jest coraz wyżej notowana w świecie, a sukcesami ostatnich lat są m.in.: budżet europejski, ostatnie decyzje NATO, wybór Donald Tuska na szefa Rady Europejskiej, Partnerstwo Wschodnie i podpisanie umów stowarzyszeniowych z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Dziękuję wszystkim, z którymi wspólnie stawialiśmy czoła wyzwaniom i pracowaliśmy na te sukcesy" - podkreślił minister Radosław Sikorski cytowany w komunikacie MSZ.

d1180hw

Sikorski podkreślił też, że zostawia ministerstwo, które - jak ocenił - "jest najnowocześniejszym urzędem w Polsce, jednym z najnowocześniejszych w Europie". - Trafia Pan w objęcia ekipy patriotycznych, sprawnych, ambitnych profesjonalistów, działających wedle wyłonionego w drodze konkursu motta: "Polsce - służyć, Europę - tworzyć, Świat - rozumieć" - zapewnił Sikorski.

Schetyna - jak poinformowało biuro rzecznika MSZ - stwierdził, że Sikorski "zbudował wielki projekt, nowoczesne Ministerstwo Spraw Zagranicznych kraju z ambicjami, który potrafi walczyć i zwyciężać".

Schetyna życzył też Sikorskiemu, aby jego nazwisko "znalazło się wśród wymienianych przez historyków jako najlepsi polscy ministrowie spraw zagranicznych".

Prezydent Bronisław Komorowski powołał w poniedziałek nową Radę Ministrów. Ewa Kopacz została 14. premierem III Rzeczypospolitej. Oprócz niej akty nominacji otrzymało 18 ministrów nowego rządu.

Schetyna wraca do rządu po 5 latach - od listopada 2007 do października 2009 był wicepremierem, szefem MSWiA. Ustępujący minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski jest wspólnym kandydatem koalicji PO-PSL na marszałka Sejmu, czyli stanowisko do tej pory zajmowane przez Kopacz.

d1180hw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1180hw
Więcej tematów