PolskaGrzegorz Schetyna: polski premier wezwany na europejski dywan. Nigdy tak nie było

Grzegorz Schetyna: polski premier wezwany na europejski dywan. Nigdy tak nie było

• Debata w PE to ostrzeżenie, które daje Europa - stwierdził w TVP Info były szef MSZ

• Nasza pozycja w UE ulega konsekwentnej degradacji - powiedział Grzegorz Schetyna

• Jedziemy tam wezwani. Nigdy tak nie było - dodał polityk PO

Grzegorz Schetyna: polski premier wezwany na europejski dywan. Nigdy tak nie było
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

19.01.2016 | aktual.: 19.01.2016 09:34

- To nie jest debata, która ma zakończyć się zwycięstwem lub porażką. To jest pewnego rodzaju ostrzeżenie, które daje Europa - tak wtorkową debatę w PE na temat Polski skomentował w programie "Gość poranka" w TVP Info były szef MSZ Grzegorz Schetyna.

- To nie zdarzyłoby się takiemu krajowi jak Niemcy, Holandia, Wielka Brytania czy Francja, takie pouczenie czy wezwanie na dywanik. Ze względu na ich pozycję w Unii Europejskiej - twierdzi Schetyna. - My jeszcze kilka miesięcy temu byliśmy krajem z wielkiej szóstki Unii Europejskiej, ale w ostatnich tygodniach nasza pozycja uległa bardzo stopniowej, ale konsekwentnej degradacji - dodał.

Były szef polskiej dyplomacji stwierdził, że nie możemy odwoływać się do wydarzeń w Niemczech w noc sylwestrową, do milczenia mediów na ten temat i twierdzić, że próbują pouczać nas państwa, które same mają problemy z demokracją. - Tu nie ma porównania - stwierdził Schetyna.

- Jedziemy tam wezwani. Polski rząd i polski premier jest wezwany do Europy na europejski dywan i ma się tłumaczyć z tego, co robi w Polsce. Nigdy tak nie było. Taka procedura został podjęta przez UE po raz pierwszy, w stosunku do pierwszego kraju - powiedział w TVP Info Grzegorz Schetyna.

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata o sytuacji w Polsce, w której weźmie udział premier Beata Szydło.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony państwa prawnego z powodu nieprzestrzegania orzeczeń TK oraz wątpliwości wokół reformynowelizacji ustawy o Trybunale uchwalonej przez Sejm w grudniu ubiegłego roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (609)