Trwa ładowanie...
d3aeq58
d3aeq58

Gruzińskie samoloty wojskowe ostrzeliwują Osetię Płd.

Gruzińskie samoloty w piątek rano
dokonały serii nalotów na pozycje sił południowoosetyjskich w tym
separatystycznym regionie - wynika z relacji agencyjnych,
napływających z Osetii Południowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3aeq58

Z doniesień mediów i relacji naocznych świadków wynika, że pięć samolotów Su-25 ostrzelało wioskę Tkverneti, położoną niedaleko stolicy separatystycznej Osetii Południowej, Cchinwali.

W samym mieście w nocy z czwartku na piątek tysiące ludzi uciekało do tymczasowych schronów i piwnic by uniknąć walk. Rosyjska telewizja pokazała palące się domy w Cchinwali. Także według agencji AFP, nad miastem unoszą się dymy pożarów.

Według niepotwierdzonych źródeł, w mieście walki spowodowały śmierć co najmniej 15 osób cywilnych.

d3aeq58

W czwartek wieczorem minister stanu ds. reintegracji w rządzie w Tbilisi Temur Jakobaszwili powiedział, że siły gruzińskie otoczyły Cchinwali. Trwał silny ostrzał miasta, z użyciem broni ciężkiego kalibru. Prezydent Osetii Płd Eduard Kokojty komunikował natomiast, że na południowe obrzeża Cchinwali natarły gruzińskie czołgi.

W czwartek władze Gruzji wezwały stronę południowoosetyjską do przerwania ostrzału gruzińskich wiosek w tym regionie i do podjęcia rozmów, sugerując że Gruzja zaakceptuje pośrednictwo Rosji lub innych państw w negocjacjach. Ostrzał pogranicznych wsi stał się bezpośrednią przyczyną obecnej gruzińskiej ofensywy, prowadzonej przez siły lądowe, wspierane z powietrza. Ofensywa nastąpiła zaledwie kilka godzin po czwartkowym apelu prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego o zawieszenie broni.

Na wniosek Rosji Rada Bezpieczeństwa ONZ spotka się w piątek, by przedyskutować sytuację w Gruzji. Nad ranem naszego czasu w Nowym Jorku rozpoczęły się już konsultacje, poprzedzające sesję RB ONZ. Konsultacje prowadzone są za zamkniętymi drzwiami.

W Moskwie podano, że korpus rosyjskich sił pokojowych w strefie konfliktu gruzińsko-osetyjskiego zostanie postawiony w stan pełnej gotowości. Wcześniej Ministerstwo Obrony w Tbilisi powiadomiło, że zaapelowało do rosyjskich sił pokojowych, by nie włączały się w sytuację w regionie. Natomiast rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oznajmiło w piątek, że Rosja będzie dążyć do zapobieżenia dalszemu rozlewowi krwi w Osetii Południowej. Wezwało również społeczność międzynarodową do współdziałania.

Szef unijnej dyplomacji Javier Solana w nocy z czwartku na piątek dyskutował na temat rozwoju sytuacji z prezydentem Gruzji, apelując o powstrzymanie walk i powrót do rokowań pokojowych.

Obecny wzrost napięć wzbudza poważne obawy o spokój w regionie, który przeżył krwawe konflikty zbrojne na początku lat 90. Właśnie wtedy od Tbilisi oddzieliły się jej dwa regiony - Osetia Południowa i Abchazja.

d3aeq58

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d3aeq58

d3aeq58
Więcej tematów