Trwa ładowanie...

"Grupa Wyszehradzka jest jednością. Nie ma zgody na bezpodstawne, rasistowskie ataki". Odwołanie szczytu V4 w Izraelu "na prośbę Polski"

- Dziś rano przekazałem premierom Węgier, Czech i Słowacji nasze stanowisko ws. szczytu Grupy Wyszehradzkiej. Ważna decyzja o przesunięciu spotkania z Izraelem pokazuje, że V4 jest jednością i nie ma wśród nas zgody na bezpodstawne, rasistowskie ataki na żadnego z partnerów - zaznaczył w poniedziałek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

"Grupa Wyszehradzka jest jednością. Nie ma zgody na bezpodstawne, rasistowskie ataki". Odwołanie szczytu V4 w Izraelu "na prośbę Polski"Źródło: East News
d4h7879
d4h7879

"Decyzję podjęła cała Grupa Wyszehradzka"

Szef polskiego MSZ, Jacek Czaputowicz w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli skomentował decyzję o odwołaniu szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu. Zaznaczył, że rozmawiał z przedstawicielami krajów V4, z którymi miał spotkać się na szczycie i poinformował ich o "sytuacji związanej z pewnym napięciem między Polską a Izraelem".

- Wszyscy byli oburzeni tymi słowami (...), też oczywiście wyrazili pewną solidarność – zaznaczył Czaputowicz, cytowany przez PAP. Polityk dodał, że do odwołania szczytu doszło "na prośbę Polski", ale decyzję podjęła cała Grupa Wyszechradzka.

"Grupa Wyszechradzka jest jednością i nie ma wśród nas zgody na bezpodstawne, rasistowskie ataki na żadnego z partnerów"

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że nikt z polskich władz nie pojedzie na szczyt V4 i Izraela w Jerozolimie. Decyzja była odpowiedzią na wypowiedź, jaką udzielił w niedzielę minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz w wywiadzie telewizyjnym.

- Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i — tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela – red.), któremu Polacy zamordowali ojca, "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych – powiedział Katz w wywiadzie.

d4h7879

- Dziś rano przekazałem premierom Węgier, Czech i Słowacji nasze stanowisko ws. szczytu Grupy Wyszehradzkiej. Ważna decyzja o przesunięciu spotkania z Izraelem pokazuje, że V4 jest jednością i nie ma wśród nas zgody na bezpodstawne, rasistowskie ataki na żadnego z partnerów — zaznaczył w poniedziałek na Twitterze, premier Mateusz Morawiecki.

d4h7879
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h7879
Więcej tematów