Grupa trzymająca giełdę
Specjalny zespół Komisji Papierów
Wartościowych i Giełd zbadał doniesienia o "spółdzielni"
zarządzających funduszami. Będą kolejne wnioski do prokuratury -
zapowiada "Puls Biznesu".
O tym, że istnieje "grupa trzymająca giełdę" gazeta pisze od kilku miesięcy. Speckomisja powołana po raz pierwszy w historii KPWiG zaprezentowała wnioski na wewnętrznym posiedzeniu. Według informacji "PB" mogą one okazać się szokujące dla zarządów funduszy, które nie widzą niczego nagannego w działalności swoich pracowników.
Materiały zgromadzone przy tej sprawie dały nam wgląd w wiele aspektów działania rynku. Wpłynie to na sposób nadzoru. O dalszych krokach nie możemy na razie informować - powiedział anonimowo gazecie urzędnik KPWiG.
Śledztwo "PB" i KPWiG dotyczy kilku zarządzających największymi funduszami emerytalnymi i inwestycyjnymi, głównie z grup PZU, Commercial Union, Pioneer Pekao, AIG. Pracownicy tych instytucji - przy współpracy doradców giełdowych i maklerów - mogli stworzyć tzw. spółdzielnię, czyli nieformalne porozumienie inwestycyjne.
Taka "spółdzielnia" mogła - działając też dla prywatnych korzyści - negatywnie wpływać na rynek kapitałowy: manipulować kursami akcji, decydować o powodzeniach emisji, prowizjach doradców i maklerów, obsadach rad nadzorczych, wykorzystywać informacje poufne, a nawet przejmować władzę w spółkach.
KPWiK bada głównie skrzynki mailowe zarządzających oraz transakcje na akcjach spółek. Pierwszym wynikiem śledztwa było zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy zakupie przez fundusze akcji Stomilu Sanok. Prokuratura wciąż bada sprawę.
Maile zarządzających bada również nadzór ubezpieczeniowy, który skontrolował PZU, CU i przymierza się do innych towarzystw. Wyników nie ujawnia, choć przyznaje, że nie wszystko w funduszach było zgodne z regułami.
Więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"