Grupa Refleksyjna za referendum ws. konstytucji UE
Polska powinna przeprowadzić referendum w
sprawie unijnej konstytucji pomimo odrzucenia jej przez Francję i
Holandię - takiego zdania byli wszyscy uczestnicy spotkania Grupy Refleksyjnej pod przewodnictwem prezydenta
Aleksandra Kwaśniewskiego.
Zarówno prezydent, jak i szef MSZ ocenili w rozmowach z dziennikarzami, że najlepszą datą na przeprowadzenie głosowania jest 9 października, kiedy to odbędzie się w Polsce pierwsza tura wyborów prezydenckich. Tylko połączenie tych terminów daje gwarancję na spełnienie wymogu 50-procentowej frekwencji dla ważności referendum - podkreślił minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld po zakończeniu spotkania.
Szef MSZ powiedział też, że nie jest zaskoczony brytyjską decyzją o zawieszeniu procedury ratyfikacyjnej europejskiej konstytucji; został o niej uprzedzony przez szefa brytyjskiego MSZ. Według Rotfelda, w Europie w tej chwili notowania Polski bardzo wzrosły i jest ogromne oczekiwanie na to, jakie Polska zajmie stanowisko.
Decyzję, co dalej z unijną konstytucją po odrzuceniu jej przez Francję 29 maja i Holandię 1 czerwca, przywódcy europejscy podejmą na czerwcowym szczycie UE w Brukseli 16-17 czerwca.
Prezydent uważa, że do tego szczytu także w Polsce należy poczekać z decyzjami. Jednak - jak powiedział dziennikarzom - jego zdaniem Polska powinna wypowiedzieć się w referendum, co sądzi o Traktacie Konstytucyjnym. To jest sprawa naszej współodpowiedzialności za to, co dzieje się w Europie. Jesteśmy za dużym narodem, za bardzo liczącym się w tej nowej Europie, by nie powiedzieć, co sądzimy o traktacie i całej perspektywie europejskiej - ocenił Kwaśniewski przed spotkaniem Grupy Refleksyjnej.
Prezydent wypowiadał się jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Wielkiej Brytanii o zawieszeniu procedury ratyfikacyjnej. Podkreślił, iż Polska oczekuje, że Brytyjczycy wykażą się europejską współodpowiedzialnością i będą działać na rzecz przyjęcia Traktatu oraz dalszego integrowania się Europy.
Pytany, czy nie należałoby napisać nowej konstytucji europejskiej, Kwaśniewski zaprzeczył. W jego ocenie niewiele można by zmienić w obecnym traktacie, a poza tym otwieranie dziś dyskusji o nowej konstytucji oznacza zatrzymanie wszystkich ważnych procesów w Europie, w tym procesu rozszerzenia UE.
Według Kwaśniewskiego, odrzucenie konstytucji UE przez Francję i Holandię jest bardzo niedobre z punktu widzenia m.in. Ukrainy i europejskich dążeń tego kraju.
Kolejne posiedzenie Grupy Refleksyjne poświęcone unijnej konstytucji odbędzie się za dwa tygodnie, po szczycie UE.
Grupa Refleksyjna została powołana w 2001 roku przez Kancelarię Prezydenta przy współpracy z MSZ. Celem było stworzenie forum debaty nad rozwojem instytucjonalnym Unii Europejskiej z udziałem przedstawicieli różnych opcji politycznych oraz ustanowienie stałej płaszczyzny wymiany poglądów na ten temat. Do udziału w pracach grupy zaproszono przedstawicieli Sejmu, Senatu, klubów parlamentarnych, instytucji rządowych, ośrodków naukowych, organizacji pozarządowych oraz Kościoła.