Grunwald. Obchody 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem

610. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. W tym roku nie ma tradycyjnej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Na polach Grunwaldu pojawili się za to Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki oraz prezydent i premier Litwy. Powiewa Flaga Polski, Litwy oraz Chorągiew Wielkiego Królestwa Polskiego z okresu bitwy.

Grunwald. Obchody 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem
Źródło zdjęć: © East News

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda biorą udział w obchodach 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. W uroczystościach bierze także udział premier Mateusz Morawiecki i premier Litwy Saulius Skvernelis. Na polach Grunwaldu jest też Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - Frank Bayard.

Powiewa Flaga Polski, Litwy oraz Chorągiew Wielkiego Królestwa Polskiego z okresu bitwy.

Grunwald. Uroczystości

- Ogromnie się cieszę, że nasi litewscy przyjaciele są dzisiaj z nami, żeby pokazać te symboliczne więzy. Jest dla mnie wielką radością, że możemy się spotkać na polach Grunwaldu. 610 lat temu ta ziemia spłynęła krwią. Doszło do bitwy, która ukształtowała na stulecia obraz Europy - mówił Andrzej Duda. - Ogromnie się cieszę z rozkwitającej przyjaźni polsko-litewskiej - podkreślił.

- Symbole pozornie mogą wydawać się mało znaczące, ale kto tak uważa, ten błądzi. Symbole budują politykę, symbole budują historię, symbole budują relacje - mówił prezydent.

Na koniec swojego przemówienia powiedział: "Boże, błogosław Polskę. Boże, błogosław Litwę. Boże, błogosław Polaków. Boże, błogosław Litwinów".

- Pragnę podkreślić dzisiejszą wspólnotę interesów Republiki Litewskiej i Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólną i niemal jednakową strategię wobec naszych interesów w Unii Europejskiej i pełną wspólnotę w obszarze Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki.

Obchody 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem odbędą się także w Wilnie.

Obraz
© PAP

Grunwald. Obchody 610. rocznicy bez bitwy

Koronawirus pokrzyżował w tym roku plany zarówno Krzyżakom jak i wojskom polsko-litewskim. Niestety w tym roku nie odbędzie się tradycyjna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, na którą przyjeżdżają grupy rekonstrukcyjne i widzowie z całego kraju. Tym razem obchody muszą być zorganizowane w reżimie sanitarnym, dopuszczającym udział maksymalnie 150 osób.

Obraz
© PAP

Henryk Kacprzyk, prezes fundacji Grunwald, która od ponad 20 lat współorganizuje inscenizację, tłumaczy, że w tym roku obchody są może skromniejsze, ale z wyjątkowymi gośćmi. Zapowiada w portalu ostroda.wm już uroczystości przeszłoroczne. - W przyszłym roku obchody 611. rocznicy bitwy będą połączone z otwarciem nowo wybudowanego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem - powiedział.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)