PolskaGroźni gangsterzy w rękach CBŚP. Przerabiali i sprzedawali broń

Groźni gangsterzy w rękach CBŚP. Przerabiali i sprzedawali broń

Uderzenie kryminalnych z Centralnego Biura Śledczego Policji w handlarzy bronią w sieci. Policja rozbiła międzynarodowy gang, który działał na terenie całej Europy. Przęstępcy przerabiali kupowaną legalnie na Słowacji broń sygnałową i ćwiczebną na palną, sprzedawaną potem w Holandii.

Groźni gangsterzy w rękach CBŚP. Przerabiali i sprzedawali broń
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Bartosz Bobkowski

Funkcjonariusze CBŚP jednego dnia weszli do 100 miejsc w różnych regionach Polski. Zatrzymali kilkanaście osób i znaleźli 340 sztuk broni. To m.in. odpowiedniki karabinków AK-47. Szacuje się, że grupa kupiła łącznie 1,5 tys. sztuk broni.

Broń była przewożona do Polski, gdzie w garażach m.in. w Bytomiu i Wodzisławiu Śląskim, przywracano jej funkcjonalność broni palnej. Początkowo jakość przeróbek była niska, ale z czasem przestępcy zaczęli na własną rękę wytwarzać m.in. lufy i tłumiki. Na swojej działalności osiągali cztero-, pięciokrotne przebicie.

Pierwsi - w Niemczech i Danii - wpadli już w 2014 roku kurierzy przewożący broń do Holandii. Wszczęte w następstwie tego śledztwo - przy szerokiej międzynarodowej współpracy - doprowadziło do kolejnych zatrzymań.

Śledczy twierdzą, że grupa zorganizowała sprzedaż broni przez internet na gigantyczną skalę. Gangsterzy działali w kilku krajach - przede wszystkim w Polsce, Czechach i na Słowacji. RMF FM informuje, że w skład grupy wchodzili też profesjonalni rusznikarze, którzy zajmowali się produkcją i przerabianiem broni.

Z ustaleń Radia Zet wynika, że część osób mogła kupić broń w sieci nie mając świadomości, że pochodzi od przestępców i jest nielegalna. Za posiadanie broni bez zezwolenia grozi kara do ośmiu lat więzienia.

Polskie służby nie mają informacji, by przemycona do Holandii broń mogła służyć np. do ataków terrorystycznych. Przestrzegają też, że posiadanie w Polsce legalnie kupionej na Słowacji broni tego typu w Polsce jest już przestępstwem.

internetpolicjapistolet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (393)