Groźne choroby oczu XXI wieku

Oczy, mimo że niewielkie, to jeden z najważniejszych narządów receptorowych ludzkiego organizmu. Dzięki nim możemy podziwiać otaczający nas świat, rozpoznawać najbliższych oraz normalnie i wygodnie funkcjonować w codziennym życiu. Budowa oka jest wyjątkowo skomplikowana i jednocześnie bardzo delikatna, a jego działanie przypomina soczewkę. Niestety bardzo często ulega różnym chorobom i schorzeniom, dwiema z najniebezpieczniejszych są zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Na szczęście można je z powodzeniem leczyć.

Groźne choroby oczu XXI wieku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Niebezpieczne zmętnienie soczewki

Zaćma, inaczej zwana kataraktą, to choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki, które w konsekwencji może spowodować całkowitą ślepotę. Dolegliwość ta polega na stopniowym i bezbolesnym pogarszaniu się ostrości widzenia, przez co pacjenci często nie są świadomi choroby. W naturalnej soczewce oka pojawiają się plamki i zmętniałe obszary, przez które promienie słoneczne nie mogą przedostać się do siatkówki. W efekcie widzimy rozmazane obrazy, stopniowo ostrość widzenia jest coraz gorsza, a w bardzo zaawansowanych przypadkach widzimy tylko światło i ciemność lub całkowicie tracimy zdolność widzenia. Zaćma w 90% związana jest z podeszłym wiekiem. Niestety, coraz częściej choroba ta jest diagnozowana także u młodszych pacjentów, nawet czterdziestoletnich i młodszych. Jakość życia u osób dotkniętych tą chorobą ulega znacznemu pogorszeniu, słabe widzenie wiąże się często z zależnością od innych osób, a aktywność w pracy i w domu jest znacznie ograniczona. Warto pamiętać, że zaćma może być też przyczyną ślepoty u dzieci. Jest to wrodzona postać zaćmy i ujawnia się już w pierwszych miesiącach życia. Może być ona skutkiem przyjmowania niektórych leków lub zakażeń wewnątrzmacicznych w czasie ciąży.

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja. Specjaliści z Centrum Medycznego MML rekomendują wykonanie zabiegu jak najwcześniej, ponieważ jest to bezpieczniejsze dla chorego, to także mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań po operacji oraz szybsza rekonwalescencja. Operacja usunięcia zaćmy trwa około 20 minut, polega na rozbiciu i usunięciu własnej soczewki, a następnie wszczepieniu sztucznej soczewki zwijalnej o odpowiednio dobranych parametrach. Istotną rolę w przygotowaniu do zabiegu usunięcia zaćmy odgrywa diagnostyka. Leczenie zawsze należy zaczynać od konsultacji kwalifikującej, na której to lekarz okulista dokładnie zbada stan narządu wzroku pacjenta oraz dobierze odpowiednią do wady sztuczną soczewkę.

Obraz
© Materiały prasowe

Współczesna medycyna oferuje szeroki wybór sztucznych soczewek, które skutecznie eliminują objawy tej uciążliwej choroby. Dokonując wyboru soczewki, pacjent powinien zostać poinformowany o jej właściwościach, jakości, mogących wystąpić powikłaniach, ale także o możliwościach poprawy jakości życia, jakie daje mu wszczep wybranej soczewki. Firma, z którą współpracuje Centrum Medyczne MML to lider wśród producentów soczewek wewnątrzgałkowych, która oferuje soczewki pozwalające na równoczesną korekcję astygmatyzmu, występującego u bardzo licznej grupy pacjentów. Dodatkowo, dzięki soczewkom zaawansowanym technologicznie, stwarza się wielu pacjentom możliwość rezygnacji z noszenia okularów. Ważne jest, aby podczas konsultacji pacjent poznał wszystkie szczegóły zabiegu. Wiedza ta da mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Pacjent odzyskuje wiarę w to, że może widzieć tak jak przed chorobą i cieszyć się pełną aktywnością życiową.

Zabieg usuwania zaćmy wykonywany w Centrum Medycznym MML jest refundowany również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Okres oczekiwania to około 5 miesięcy. Przy zabiegu refundowanym przez NFZ wszczepiana jest soczewka standardowa.

Terapia chorób siatkówki / plamki żółtej

Iniekcje doszklistkowe to innymi słowy terapia chorób siatkówki z zastosowaniem np. preparatu Avastin. Oznacza podanie do wnętrza gałki ocznej substancji leczniczej za pomocą zastrzyku.

Współcześnie w krajach wysoko rozwiniętych choroby plamki oka są najważniejszą przyczyną nieodwracalnego pogorszenia ostrości widzenia. Ze względu na niewielkie rozmiary i bardzo skomplikowaną budowę, możliwości leczenia chorób tej najważniejszej części siatkówki są bardzo ograniczone. Obok zaawansowanych procedur operacyjnych, iniekcje doszklistkowe, w tym z zastosowaniem preparatu Avastin, są najważniejszą, dostępną możliwością terapeutyczną.

W procedurze iniekcji doszklistkowej wykorzystuje się bardzo cienkie igły; po znieczuleniu kroplowym oka wprowadza się je kilka milimetrów obok tzw. rąbka rogówki do komory ciała szklistego wypełniającego gałkę oczną. Choroby siatkówki można leczyć za pomocą iniekcji doszklistkowej, wykorzystując substancje: przeciwzapalne (sterydy), antybiotyki czy substancje blokujące hormon tkankowy VEGF. Leki z tej ostatniej grupy, czyli tzw. preparaty anty-VEGF, są statystycznie najczęściej stosowane w postaci zastrzyków doszklistkowych.

Choroby, w których iniekcje doszklistkowe znajdują zastosowanie to przede wszystkim:

· wysiękowa postać zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem (AMD),
· obrzęk plamki w przebiegu retinopatii cukrzycowej,
· obrzęk plamki wtórny do zakrzepu naczyń żylnych siatkówki,
· neowaskularyzacja naczyniówkowa w przebiegu krótkowzroczności,
a także inne, rzadkie schorzenia przebiegające z obecnością patologicznego płynu w strukturach siatkówki.

Procedura wstrzyknięcia leku w Centrum Medycznym MML jest finansowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Kwalifikacje oraz zabiegi wykonuje okulista, lek. med. Mariusz Strąk.
Więcej informacji na stronie www.okulistykamml.pl

Obraz
© Materiały prasowe
Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)