PolskaGroźna choroba powraca i znów atakuje

Groźna choroba powraca i znów atakuje

Wydawało się, że już odeszła w zapomnienie. Sama jej nazwa wydaje się jakby żywcem przeniesiona ze średniowiecza. Ale szkarlatyna, bo o niej mowa znów atakuje Polaków! I jak podkreślają lekarze, ta przenoszona przez bakterię zakaźna choroba jest szczególnie groźna zimą.

Choć dawno już przestaliśmy się jej bać, to szkarlatyna wcale nie należy do zapomnianych chorób i coraz częściej lubi zaatakować. Gdy nie istniały antybiotyki, szkarlatyna dziesiątkowała Polaków, była niemal nie do wyleczenia.

Ale odkąd w 1928 roku Alexander Fleming odkrył pierwszy antybiotyk, to szybko się okazała, że śmiertelna płonica jest bezradna w starciu z nowym lekarstwem. Powoli zapominano o niebezpieczeństwie jakie ze sobą niesie.

Jednak dziś specjaliści biją na alarm. W całym kraju znów dochodzi do zakażeń, szczególnie w przedszkolach! I mimo, że szkarlatynę łatwo można wyleczyć, to nie powinniśmy jej lekceważyć! Tym bardziej, że nie można się na nią zaszczepić.

- To choroba zakaźna o ciężkim przebiegu - przestrzega dr Hanna Czajka ze Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie. Wywołują ją bakterie, paciorkowce grupy A. Nie leczona może wywoływać groźne powikłania takie jak choroby serca, układu krążenia i nerek. Dlatego, gdy tylko zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy biegnijmy do lekarza. Jak zatem rozpoznać, że szkarlatyna nas zaatakowała?

Jak rozpoznać szkarlatynę

  1. Na policzkach pojawia się charakterystyczny rumień;
  2. Pojawia się czerwona, drobnoplamista wysypka na zgięciach, w miejscach zwiększonej potliwości, na tułowiu wzdłuż klatki piersiowej;
  3. Wysoka gorączka, powyżej 39 stopni Celsjusza;
  4. Ból gardła;
  5. Silne bóle brzucha;
  6. Po czterech dobach język przybiera intensywny, malinowy odcień;
  7. Po czterech tygodniach po ustąpieniu wykwitów następuje złuszczanie się naskórka, będące potwierdzeniem rozpoznania płonicy

dr Hanna Czajka, ze szpitala im. Św. Ludwika w Krakowie
-Szkarlatyna inaczej zwana płonicą to choroba zakaźna o ciężkim przebiegu, wywołują ją bakterie, paciorkowce grupy A.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (141)