PolskaGronkiewicz-Waltz: sytuacja trudna, ale nie kryzysowa

Gronkiewicz-Waltz: sytuacja trudna, ale nie kryzysowa

Sytuacja w Warszawie jest trudna, ale nie kryzysowa - powiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, po posiedzeniu miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego. Jak dotąd miasto wydało kilkanaście milionów złotych na walkę ze skutkami zimy.

Gronkiewicz-Waltz: sytuacja trudna, ale nie kryzysowa
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Jakubowski

- Dzisiaj Warszawa, jak wynika z informacji meteorologicznych, jest najbardziej zaśnieżoną stolicą Europy. Sytuacja jest trudna, ale jeszcze nie kryzysowa. Służby uwijają się jak mogą - powiedziała dziennikarzom Gronkiewicz-Waltz.

Poinformowała, że na ulicach pracuje około 180 solarek i 308 pługów. W sumie ulice odśnieża około 2 tys. osób, m.in. więźniowie z zakładu karnego na Białołęce. Jak wyjaśniła, ulice są odśnieżane poza godzinami szczytu, tak aby nie utrudniać ruchu.

Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że buspasy są przeznaczone wyłącznie dla autobusów miejskich. Kierowcy innych pojazdów będą karani mandatami za jeżdżenie nimi - podkreśliła.

- Będziemy także karać mandatami wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie, które nie odśnieżają chodników - dodała.

Poinformowała, że mimo ataku zimy nie ma planów wprowadzania darmowych przejazdów komunikacją miejską.

Sytuację w komunikacji przedstawił dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta. Jak powiedział, z powodu mrozów na ponad 1100 autobusów awarii ulega średnio kilkadziesiąt pojazdów. - Dzisiaj w porannym szczycie doszło do ponad 100 awarii autobusów. Natychmiast w to miejsce przewoźnicy wysyłają nowe. Jeżeli chodzi o tramwaje, było 90 awarii, głównie dotyczyło to zwrotnic. Do odwołania będzie funkcjonowało 16 zespołów pogotowia torowego, reagujących na takie przypadki - zaznaczył.

Ze względu na trudne warunki pogodowe w czwartek odwołanych zostało sześć pociągów SKM. - Dużo gorzej jest, jeżeli chodzi o Koleje Mazowieckie, które działają na dużo większym obszarze. Tam było zgłoszonych 10 awarii i 27 odwołanych pociągów - powiedział Ruta.

Dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM) Tadeusz Jaszczołt powiedział, że zgarniany głównie z centrum miasta śnieg jest wywożony ciężarówkami w inne miejsca. - Nie ma możliwości wywożenia śniegu do Wisły, bo na to nie pozwalają przepisy. Składowanie śniegu może się odbywać minimum 50 metrów od brzegu rzeki - przypomniał.

W czwartek pracownicy ZOM wywozili śnieg m.in. z Pl. Piłsudskiego oraz sprzed Pałacu Prezydenckiego. - Planowany jest wywóz śniegu z miejsc, gdzie zagraża on bezpieczeństwu, i z Krakowskiego Przedmieścia. Przewidujemy, że najbliższe dwie noce powinny być poświęcone na wywóz śniegu, o ile warunki atmosferyczne na to pozwolą - powiedział Jaszczołt.

Podczas posiedzenia Zespołu postanowiono, że Mazowiecki Inspektorat Drogowy skrupulatnie będzie sprawdzał, czy kierowcy TIR-ów powyżej 16 ton mają certyfikat C-16 pozwalający na wjazd do Warszawy.

Meteorolodzy przewidują, że w piątek nadejdzie trzecia w ciągu ostatnich dni fala opadów śniegu - w stolicy może spaść w ciągu sześciu godzin do 20 cm śniegu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)