Trwa ładowanie...
d13xutb

Gronkiewicz-Waltz: ożywienie w drugim półroczu

W najbliższych miesiącach raczej nie należy spodziewać się obniżek stóp procentowych - uważa wiceprezes EBOiR, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Według niej, na ożywienie gospodarcze w Polsce trzeba poczekać do drugiego półrocza.

Share
d13xutb

Okres obniżek stóp skończył się. O ile jeszcze rok temu był obszar na poważne obniżki, to teraz już tej przestrzeni na poważniejsze cięcia nie ma - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) nie wykluczyła jednak, że Rada Polityki Pieniężnej dokona pewnych cięć w najbliższych miesiącach. Tego nie można przewidzieć, bo mechanizm podejmowania decyzji polega na tym, że co miesiąc analizuje się dane ekonomiczne. Nie można tego ustalić na kilka miesięcy wprzód - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Na pewno jednak tempo obniżania stóp spadnie, ze względu na to, że w świecie następuje odbicie gospodarcze. U nas to odbicie jest opóźnione, ale trzeba uważać, by potem raptownie nie trzeba było podnosić stóp - dodała.

Gronkiewicz-Waltz nie zdziwiły opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny w poniedziałek informacje, że nie ma oznak znaczącego ożywienia gospodarczego w Polsce. GUS podał, że wzrost PKB w pierwszym kwartale nie był wyższy niż w czwartym kwartale 2001, czyli 0,3%.

Wzrost w drugim kwartale będzie prawdopodobnie nieco wyższy, ale na prawdziwe ożywienie trzeba poczekać do drugiej połowy roku. No chyba, że stanie się cud taki jak w Ameryce - zaznaczyła. Pierwszy kwartał w Stanach Zjednoczonych przyniósł niespodziewane wzrost PKB o 5,8%. (jask)

d13xutb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13xutb
d13xutb
Więcej tematów