Gronkiewicz- Waltz apeluje o udział w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego
Uroczyste nabożeństwa i apele, uliczne
inscenizacje, koncerty rockowe, jazzowe, reggae a także spektakle
teatralne oraz plenerowe projekcje filmów archiwalnych zaplanowano
podczas obchodów 63. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O
udział w uroczystościach i towarzyszących im imprezach zaapelowali
powstańcy oraz prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
26.07.2007 | aktual.: 26.07.2007 16:20
Prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski ps. "Motyl", wezwał wszystkich Polaków do oddania hołdu dla "wspaniałych młodych dziewcząt i chłopców, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość ojczyzny".
Powstanie Warszawskie to była nie tylko bitwa o Warszawę, to była walka o Polskę, walka o niepodległą wolną ojczyznę- podkreślił Ścibor-Rylski.
O ogólnopolskie uczczenie rocznicy wybuchu powstania apeluje także Instytut Pamięci Narodowej. "1 sierpnia - godzina 17.00. Kiedy w całej Polsce zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz - zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za twoją wolność. Wyjdź z domu, wysiądź z samochodu, na minutę oderwij się od pracy. Pokaż innym, że pamiętasz" - napisano na stronie internetowej IPN.
Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że obchody kolejnej rocznicy wybuchu powstania, przypominają o tym, że dzięki powstańcom Warszawa i Polska są wolne.
Są takie momenty, kiedy te największe wartości, dzięki którym istniejemy jako naród, jako wspólnota musimy sobie przypominać. Dzięki corocznym obchodom możemy zrozumieć, co oznacza ta wolność, którą dzisiaj dysponujemy. Przez długie lata powstańcy byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii i upokarzani. Niech kolejna rocznica powstania stanie się okazją do apelu o przyzwoitość i mądrość- powiedziała pani prezydent.
Jak powiedział dyrektor muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, tegoroczny program obchodów jest bardzo różnorodny. Oprócz tradycyjnych uroczystości i nabożeństw, które będą odbywać się przed pomnikami i w kościołach, zaplanowano również uliczne inscenizacje walk powstańczych. Nie zabraknie także imprez kulturalnych.
Obchody rozpocznie koncert dla młodzieży "Pamiętamy '44". W sobotę 28 sierpnia w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego, zagrają m.in. zespoły T.Love, Maleo Reggae Rockers i Habakuk. Podczas obchodów odbędą się również m.in. koncerty jazzowe Tomasza Stańki i Agi Zaryan. Zaplanowano też spektakl awangardowego reżysera Jana Klaty. 31 sierpnia na pl. Krasińskich do późnych godzin nocnych będzie funkcjonowało kino plenerowe.
Tematyka powstania wywołuje emocje wśród młodzieży. Szczególnie tej, która wyjechała za granicę i zobaczyła, że Anglicy, Irlandczycy potrafią być dumni ze swojej historii. Młodzi ludzie bardzo chętnie słuchają o historii, tylko trzeba o niej opowiadać językiem dla nich zrozumiałym - zaznaczył Ołdakowski.