GROM najlepiej opłacany w polskiej armii
Żołnierze GROM zarabiają najwięcej w polskiej armii; nie ma mowy o osłabieniu zdolności bojowej tej jednostki, która stale się rozwija i osiąga wysokie wyniki - oświadczył rzecznik Sztabu Generalnego WP płk Zdzisław Gnatowski.
Tak odpowiedział na prasowe wypowiedzi byłych dowódców GROM gen. Stanisława Petelickiego i płk. Romana Polki po zabiciu w sobotę dwóch byłych żołnierzy GROM w Bagdadzie, pracowników firmy Blackwater USA, zajmującej się ochroną. Petelicki mówił m.in., że los GROM pod rządami obecnego szefa sztabu jest niepewny. Opierając się na ich wypowiedziach, prasa wyrażała żal, że GROM- owcy odchodzą ze służby i jeżdżą na prywatne kontrakty do Iraku, gdzie lepiej zarobią niż w wojsku.
Według Gnatowskiego, pensje w GROM są wyższe co najmniej o 60% niż żołnierzy innych jednostek wojska. Ponadto w GROM przysługują różne dodatki, m.in. za specyfikę służby (w tym pełnionej w misjach zagranicznych - od 1500 do 2000 dolarów miesięcznie). Żołnierze GROM mają także najkorzystniejsze (podobnie jak piloci samolotów naddźwiękowych) rozwiązania emerytalne. Za każdy rok służby oprócz 2,6% ustawowej wysługi emerytalnej otrzymują dodatkowo 2% wysługi, a podczas służby za granicą podstawa emerytury rośnie o 0,5% za każdy miesiąc.
GROM jest rozbudowywany
Gnatowski zapewnił, że "w ostatnich latach do służby w GROM przyjęto więcej żołnierzy niż odeszło do cywila". Oświadczył też, że "nie jest prawdą, że minister obrony narodowej chce zlikwidować jednostkę GROM. Wręcz przeciwnie - wielokrotnie informowaliśmy, że GROM był i jest rozbudowywany". Podkreślił, że koncepcja rozwoju Sił Zbrojnych RP przewiduje w najbliższych latach nie tylko zwiększenie liczebności żołnierzy GROM, ale także innych jednostek specjalnych WP.
Rzecznik przypomniał, że żołnierze GROM mają najlepsze wyposażenie osobiste i zespołowe, na poziomie najlepszych jednostek specjalnych w świecie. Z chwilą przejścia GROM w 2000 r. do MON nakłady na wyposażenie, szkolenie i inwestycje wzrosły w tej jednostce kilkakrotnie - oświadczył.
"Nie było i nie ma zatem mowy o osłabieniu zdolności bojowej GROM, a wręcz przeciwnie jednostka wciąż się rozwija i osiąga wysokie wyniki w służbie. Najlepszym tego przykładem jest wykonywanie skomplikowanych zadań, m.in. w misji w Iraku" - dodał Gnatowski.
Z GROM-u do sił zbrojnych
Przypomniał, że żołnierze GROM po zakończeniu służby wojskowej mogą kontynuować pracę w siłach zbrojnych, m.in. mają możliwość obejmowania funkcji instruktorskich w jednostkach WP. Wówczas oprócz emerytury otrzymują wynagrodzenie wynikające z kontraktu.
Ostatnio resort obrony podał, że żołnierze tej elitarnej jednostki dostaną już wkrótce od 500 zł do 2 tys. zł podwyżki uposażeń.
Tajemnicze zadania
GROM został utworzony w 1990 r. Większość informacji dotyczących tej jednostki do zadań specjalnych, jest objęta tajemnicą. Żołnierze GROM w 1992 r. konwojowali potrzebne do lustracji teczki UB i SB. W 1994 r. uczestniczyli w amerykańskiej misji na Haiti, a od grudnia 1996 r. do stycznia 1998 r. kilkudziesięciu komandosów GROM uczestniczyło w pokojowej misji ONZ, nadzorującej serbsko- chorwackie porozumienie pokojowe we Wschodniej Slawonii. Tam żołnierze GROM aresztowali poszukiwanego przez trybunał w Hadze serbskiego zbrodniarza wojennego Slavko Dokmanovicia.
W 1999 r. GROM przestał podlegać MSWiA i przeszedł do resortu obrony. Tłumaczono to wejściem w życie ustawy o działach administracji rządowej, zgodnie z którą jednostki wojskowe nie mogą być w MSWiA.
80 żołnierzy GROM weszło w 2001 r. w skład 300-osobowego polskiego kontyngentu w Afganistanie. 56 żołnierzy wzięło w 2003 r. udział w operacji "Iracka Wolność". Głośno było m.in. o operacji zdobycia przez GROM szybów naftowych, a w prasie ukazały się zdjęcia płk. Polki z żołnierzami amerykańskimi na tle flagi Stanów Zjednoczonych. We wrześniu 2003 r. szef Sztabu Generalnego WP gen. Czesław Piątas mówił, że schwytanie wszystkich przywódców reżimu Husajna jest niezmiernie ważne. "W tej operacji żołnierze naszego GROM biorą udział" - informował Piątas.