ŚwiatGrobowce w Sudanie odkryte przez Polaków

Grobowce w Sudanie odkryte przez Polaków

Grobowce władców nubijskich w królewskim mauzoleum w Banganarti w Sudanie odkryła Połączona Ekspedycja Archeologiczna do Doliny Środkowego Nilu pod kierownictwem dr. Bogdana Żurawskiego z Polskiej Akademii Nauk. Jest to - zdaniem archeologów - odkrycie naukowe tej rangi, co znalezienie przez polskich badaczy słynnych fresków z katedry w Faras przed 40 laty.

Ekspedycja zorganizowana przez Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu prowadzi od kilku lat badania na 300-kilometrowym odcinku doliny Nilu, na terenach przewidzianych do zalania po wybudowaniu zapory wodnej.

Tegoroczne badania - rozpoczęte w połowie stycznia - koncentrują się w Banganarti, na terenie odkrytego wcześniej kościoła-mauzoleum, gdzie grzebano średniowiecznych władców Nubii. Już pierwsze prace ujawniły obecność pod mauzoleum fragmentów starszego kościoła z VII wieku, z zachowanymi na ścianach inskrypcjami i malowidłami.

"W kościele-mauzoleum dokopaliśmy się już do krypt grobowych, do których będziemy wchodzić po zabezpieczeniu inskrypcji i malowideł na zasłaniających wejście filarach. Odczytaliśmy już napisy z dwóch steli grobowych: basileusa, czyli króla o nieznanym jeszcze imieniu, oraz wysokiego rangą dowódcy wojskowego hegemona Markosa, który zmarł 27 lutego 786 roku" - pisze dr Żurawski.

Dotychczasowe odkrycia potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia, że kościół-mauzoleum w Banganarti był przez kilkaset lat miejscem pochówku chrześcijańskich władców Nubii. (jask)

Źródło artykułu:PAP
afrykasudanpan

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)