Grób Pański w Katedrze WP symbolizuje Grób Nieznanego Żołnierza
Wystrój Grobu Pańskiego w warszawskiej
Katedrze Polowej Wojska Polskiego nawiązuje w tym roku do
symboliki Grobu Nieznanego Żołnierza. Motywem przewodnim
tegorocznego wystroju Grobu są słowa: "Nieśmiertelność przyjdzie
przez śmierć".
Motyw główny wystroju Grobu Pańskiego w Katedrze Polowej, to Brama - fragment kolumnady Grobu Nieznanego Żołnierza. Konstrukcja bramy przecina niemal w połowie przestrzeń Kaplicy Katyńskiej. Brama - Chrystusowa obietnica bezpiecznego i jedynego przejścia na drugą stronę życia - wyjaśnił biskup polowy gen. dyw. Tadeusz Płoski.
Jak zaznaczył, za bramą złożone zostało w grobie ciało Chrystusa. Spoczywa na płycie zbliżonej kształtem do płyty nagrobnej Grobu Nieznanego Żołnierza. U wezgłowia figury Chrystusa są słowa: "Nieśmiertelność przyjdzie przez śmierć". Światło odbite w szybie powtarza i powiększa słowo nieśmiertelność - odwieczne marzenie ludzkości, które "jest osiągalne dopiero po drugiej stronie życia - podkreślił biskup Płoski.
Na mensie ołtarzowej w katedralnej Kaplicy Katyńskiej ułożony został dywan z 300 czerwonych goździków. W procesji rezurekcyjnej nad czerwonym kobiercem, symbolem męczeńskiej krwi Chrystusa, niczym z czerwonych fal wynurzy się figura Zmartwychwstałego, Zwycięzcy śmierci, piekła i szatana. W pustym grobie zostaną płótna. W tym roku nagrobna płyta została przykryta płótnem w kształcie całunu Turyńskiego - powiedział biskup polowy.
Według biskupa Polskiego, w tej wizji Grobu Pańskiego sumują się wyraźnie dwie wielkie ofiary narodu polskiego - pierwsza to ludobójstwo katyńskie i druga - ofiara kolejnych pokoleń żołnierzy - lat 1920, 1939-1945. Ta zwielokrotniona polska ofiara zespolona jest z męką Chrystusa, która nadaje tamtej martyrologii zbawczy sens - podkreślił biskup polowy.