PolskaGrób Pański na Jasnej Górze nawiązuje do Roku Wiary

Grób Pański na Jasnej Górze nawiązuje do Roku Wiary

Tegoroczny wystrój symbolicznego Grobu Pańskiego w sanktuarium na Jasnej Górze nawiązuje do trwającego w Kościele katolickim Roku Wiary. Do dekoracji grobu użyto blisko dwóch tysięcy kwiatów. Wierni modlili się przy nim także w nocy z piątku na sobotę.

30.03.2013 | aktual.: 30.03.2013 05:58

Grób Pański na Jasnej Górze zbudowano w centralnej części Kaplicy Matki Bożej, u stóp Cudownego Obrazu. Od ubiegłego roku dekoracja zajmuje także część nawy głównej, sięgając do pierwszych ołtarzy bocznych.

Dla odwiedzających Grób Pański przygotowano kartki z modlitwą przebłagalną za znieważenie Cudownego Obrazu Matki Bożej, do którego doszło w grudniu ubiegłego roku, gdy niepoczytalny - jak niedawno orzekli biegli - mężczyzna rzucił w kierunku obrazu żarówkami wypełnionymi czarną farbą. Straty oszacowano na 13 tys. zł, jednak sama ikona nie ucierpiała.

Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, w trwającym w Kościele Roku Wiary tematem wystroju Grobu Pańskiego jest wiara i jej wyznawanie. Przypominają o tym tablice, na których wydrukowano fragmenty Credo - wyznania wiary.

W prezbiterium, tuż przy obrazie Matki Bożej, na tle planszy z logo Roku Wiary, ustawiono monstrancję z Najświętszym Sakramentem, przykrytą białym welonem. Prowadzi do niej symboliczna droga z odciśniętymi bosymi stopami oraz wypisanym wielokrotnie słowem "wierzę". Poniżej, wśród kwiatów, spoczywa figura Chrystusa. Z ustawionego przed ołtarzem krzyża spływa okrywająca figurę czerwona tkanina - symbol męczeństwa.

Pomysłodawcą i twórcą wystroju symbolicznego grobu jest jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski. Do dekoracji grobu wykorzystano ponad tysiąc tulipanów, 400 kwiatów anturium i 500 żółtych bratków, a także 30 skrzynek kiełkującego owsa.

Grób Pański na Jasnej Górze można odwiedzać nocą w Wielki Piątek oraz przez całą Wielką Sobotę, do wieczornej liturgii Wigilii Paschalnej.

W Wielki Piątek, do liturgii Męki Pańskiej, Najświętszy Sakrament spoczywał w Ołtarzu Wystawienia, czyli tzw. Ciemnicy, przygotowanej w jasnogórskiej Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Symbolicznie upamiętnia to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią.

Także w wystroju Ołtarza Wystawienia gospodarze jasnogórskiego sanktuarium - ojcowie paulini - nawiązali do grudniowego znieważenia obrazu Matki Bożej. Jej wizerunek przysłonięto czarną, żałobną wstęgą. Po wieczornej liturgii monstrancję przeniesiono do Grobu Pańskiego w Kaplicy Matki Bożej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)