Grill. Polska tradycja. Ale może być niebezpieczna
Grill w ciepłem weekendy to już polska tradycja. Warto jednak pamiętać o tym, że produkty na nim przyrządzane mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Lekarz radzi co robić, by tego uniknąć.
Grill, zapach palonego węgla drzewnego. Aromat przyrządzonego mięsa. To już tradycja w ciepłe dni. Ale w tych miłych dniach mogą nam zagrażać dioksyny. Lekarze podkreślają, że dioksyny mogą się wydzielać w przypadku skapywania tłuszczu z przetworzonych produktów na węgiel drzewny.
- Dioksyny to toksyczne substancje, zbudowane z węglowodorów aromatycznych oraz chloru. Rozpuszczają się w tłuszczach i mogą gromadzić się w organizmie, głównie w wątrobie. Nie ma na nie specyficznego antidotum. W ostrych zatruciach stosuje się olestrę, czyli syntetyczny substytut lipidowy, który wiąże toksyny i przyspiesza ich wydalanie – mówi dla WP Dariusz Cichostępski, lekarz medycyny.
Czy czuje się liderem opozycji? Szymon Hołownia zabawnie zmienił pytanie
Jak dodaje, dioksyny mogą powodować różnorodne zaburzenia, przede wszystkim:
- hepatomegalię (powiększenie) wątroby i jej niewydolność,
- niedokrwistość,
- trudny do leczenia trądzik skórny,
- osłabienie układu odpornościowego, zwiększenie podatności na infekcję,
- zmniejszenie płodności.
- Poza tym udowodniono, że dioksyny są substancjami kancerogennymi tzn. przyspieszającymi rozwój nowotworów, przede wszystkim wątroby, tarczycy, płuc i skóry – podkreśla Cichostępski.
I radzi, by na grilla przygotować naturalne produkty, niepakowane. A jeśli nie ma innej możliwości, to stosować tacki aluminiowe, które zatrzymują tłuszcz.