Trwa ładowanie...

Grekokatolicy wspominają swoich zmarłych

Mieszkający w Bieszczadach i Beskidzie Niskim grekokatolicy wspominają zmarłych i modlą się za ich dusze. Nabożeństwa przypadające 8 listopada, w dzień św. Dymitra, noszą nazwę Dmytrii.

Share
Grekokatolicy wspominają swoich zmarłychŹródło: WP.PL, fot: Magda Grabowska
d3ysbdq

Jak poinformował proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach, ks. Andrzej Żuraw, msza św. za zmarłych została odprawiona rano w Komańczy; po niej wspominano zmarłych, odczytując ich imiona i nazwiska. Podobne nabożeństwa odprawione zostaną także w Rzepedzi i Kulasznem.

Chrześcijanie wschodni zmarłych wspominają trzy razy w roku. - Najbardziej doniosły charakter mają uroczystości, połączone z procesją na cmentarz, odbywające się w drugi dzień Wielkanocy. Groby bliskich odwiedzane są także na początku Wielkiego Postu i właśnie w dzień św. Dymitra - przypomniał ks. Żuraw.

Dodał, że od kilkunastu lat wielu grekokatolików groby swoich bliskich odwiedza też 1 listopada.

d3ysbdq

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim wierni Kościoła greckokatolickiego chowani są na kilkunastu cmentarzach. Do bardziej znanych zaliczają się cmentarze w Komańczy, Zagórzu, Ustrzykach Dolnych, Rzepedzi.

Św. Dymitr żył na przełomie III i IV wieku w Grecji. W czasach wojen krzyżowych modlono się do niego o wsparcie w walce z niewiernymi. Szczególnym kultem cieszy się w Grecji. W tym kraju jest ponad 200 świątyń pod jego wezwaniem.

d3ysbdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ysbdq
d3ysbdq
Więcej tematów