Greenpeace protestuje przeciwko modernizacji brytyjskiej broni atomowej
Czterej członkowie organizacji ochrony
środowiska Greenpeace weszli na 70-metrowy dźwig w
Londynie, by zaprotestować przeciwko planom modernizacji
brytyjskiego wojskowego potencjału nuklearnego.
Protest na stojącym nad Tamizą dźwigu będzie trwać do środowego głosowania parlamentu w sprawie modernizacji systemu bazujących na okrętach podwodnych rakiet balistycznych.
Transparenty Greenpeace'u głoszą, że premier Tony Blair najwyraźniej "zakochał" się w broni masowego rażenia, co jest aluzją do domniemanych przyczyn interwencji w Iraku.
Nuklearnym planom premiera przeciwni są również niektórzy posłowie rządzącej Partii Pracy, w tym dotychczasowy zastępca szefa jej frakcji w Izbie Gmin Nigel Griffiths, który na znak protestu ustąpił za stanowiska. Blaira poparł natomiast przywódca opozycyjnej Partii Konserwatywnej David Cameron.
Premier Blair podkreśla, że w obliczu wzrastającego zagrożenia W. Brytanii konieczne będzie odnowienie jej floty atomowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi. Program ten, którego koszty szacuje się na 20 mld funtów, przewiduje budowę trzech nowych okrętów dla zastąpienia czterech obecnych jednostek klasy Vanguard z rakietami Trident. Wycofywanie okrętów typu Vanguard ze służby rozpocznie się w roku 2017.
Według Blaira nie istnieje potrzeba podejmowania obecnie jakichkolwiek decyzji w sprawie samych rakiet balistycznych Trident ponieważ ich żywotność operacyjna może być przedłużona do roku 2042.