ŚwiatGreenpeace protestuje przeciw prześladowaniu jej działaczy

Greenpeace protestuje przeciw prześladowaniu jej działaczy

Organizacja Greenpeace ogłosiła w piątek komunikat, w którym protestuje przeciwko "prześladowaniom prawnym" stosowanym w różnych krajach wobec jej członków, obrońców środowiska naturalnego.

Greenpeace protestuje przeciw prześladowaniu jej działaczy
Źródło zdjęć: © AP | Remy de la Mauviniere

18.02.2011 | aktual.: 18.02.2011 22:46

Komunikat ogłoszono nazajutrz po tym, gdy prokuratura w Brukseli zażądała kar więzienia dla 11 członków organizacji, którzy w 2009 roku weszli bez pozwolenia na odbywające się w tym mieście posiedzenie przywódców Unii Europejskiej.

Rzecznik Greenpeace oświadczył, że prokurator wystąpił na posiedzeniu sądu o wymierzenie kar w wysokości 1 miesiąca więzienia i 1 100 euro grzywny dla każdego z oskarżonych.

Są to Belgowie, Holendrzy, Francuzi i Brytyjczycy.

- Próbuje się przedstawiać jako przestępców tych, którzy w sposób otwarty i pokojowy wyrażają swe opinie. To symptom paraliżu, jakiemu ulega społeczeństwo przejęte strachem przed terroryzmem, który zagraża naszym demokratycznym zdobyczom - głosi komunikat Greenpeace.

Dla tej organizacji proces rozpoczęty w czwartek w Brukseli przeciwko dziesięciorgu aktywistów Greenpeace jest postępowaniem nie pozostającym w żadnej rozsądnej proporcji do ich działań.

Członkowie Greenpeace, co raczej z sympatią opisywała swego czasu część europejskich mediów, weszli, udając oficjalną delegację, do siedziby Rady Europejskiej w Brukseli, gdy trwało tam spotkanie szefów państw i rządów krajów UE. W ten sposób mogli wyrazić wobec tego wysokiego gremium swą opinię w kwestii walki ze zmianami klimatycznymi.

Obrońcy oskarżonych wystąpili o ich uniewinnienie. Powołali się na okoliczność, że cała inscenizacja miała pokojowy charakter.

Działacze Greenpeace - podkreślili adwokaci - nie byli w ogóle kontrolowani przez służbę bezpieczeństwa przy wejściu do gmachu i w samym gmachu. Mieli przy sobie dokumenty tożsamości, które z łatwością pozwoliłyby na ich identyfikację, gdyby ktoś chciał je skontrolować.

Źródło artykułu:PAP
unia europejskabrukselagreenpeace
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)