Trwa ładowanie...

Grecki deputowany usunięty z sali za obrażanie Turków

• Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wykluczył z obrad greckiego eurodeputowanego Eleftheriosa Synadinosa • Poseł dopuścił się obrażania Turków, dlatego nakazano mu opuszczenie sali
Share
Martin Schultz
Martin SchultzŹródło: PAP/EPA, Fot: Julien Warnand
d25isb9

Podczas debaty na temat niedawnego szczytu UE-Turcja Synadinos ze skrajnie prawicowej greckiej partii Złota Jutrzenka nazwał Turków "głupimi, brudnymi barbarzyńcami"; mówił, że jedyny skuteczny sposób na obchodzenie się z nimi to "pięść i zdecydowanie".

Większość eurodeputowanych aplauzem powitała decyzję Schulza; tylko nieliczni protestowali. Synadinos opuścił salę dopiero, gdy przewodniczący PE zagroził mu wyrzuceniem przez służby porządkowe.

Schulz zapowiedział, że grecki eurodeputowany zostanie wysłuchany w sprawie środowego zajścia, po czym zapadną decyzje w sprawie ewentualnych sankcji. W grę wchodzi m.in. tymczasowe wykluczenie z prac PE, co wiąże się z pozbawieniem diet.

d25isb9

Przewodniczący PE wskazał na potrzebę pryncypialnej decyzji, ponieważ coraz więcej eurodeputowanych "przekracza czerwoną linię". Dał wyraz obawom, że mamy do czynienia z próbami systematycznego "wprowadzania rasizmu na salony" w Parlamencie Europejskim. - To nie ze mną - podkreślił.

Jak wskazuje "Spiegel" w wydaniu online, w europarlamencie jest obecnie ponad stu eurosceptycznych i wrogich Unii Europejskiej polityków, z których wielu otwarcie głosi ksenofobiczne i skrajnie prawicowe poglądy.

d25isb9

Podziel się opinią

Share
d25isb9
d25isb9
Więcej tematów