Trwa ładowanie...

Grecja otrzyma pomoc, jeśli będzie konieczna

Kraje strefy euro uzgodniły plan wsparcia dla pogrążonej w kryzysie Grecji, który zostanie uruchomiony, jeśli tylko zaistnieje taka konieczność. Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili, że Grecja otrzyma pomoc finansową, jeśli taka okaże się konieczna.

Share
Grecja otrzyma pomoc, jeśli będzie konieczna
Źródło: AFP, Fot: LOUISA GOULIAMAKI
d16dc9q

Eurogrupa uznała, że na razie pomoc nie jest potrzebna, bo władze w Atenach jeszcze o nią nie poprosiły, poza tym realizują rygorystyczny plan oszczędnościowy. Jeśli jednak okaże się, że mimo to kondycja finansów greckich znacznie się pogorszy, wtedy plan wsparcia będzie natychmiast uruchomiony. "Rozmawialiśmy więc o szczegółach technicznych takiej pomocy, które pozwolą nam w przyszłości podjąć decyzję w tej sprawie" - mówił przewodniczący strefy euro.

Jean-Claude Juncker dodał, że oferta finansowego wsparcia nie obejmie na pewno gwarancji kredytowych. Wcześniej mówiło się, że możliwe są jeszcze dwustronne pożyczki krajów strefy euro, czy zakupy greckich obligacji. Plan pomocy, według różnych doniesień, ma mieć wartość około 25-ciu miliardów euro. Decyzję w sprawie sposobu przyznania ewentualnego finansowego wsparcia mają podjąć unijni przywódcy na szczycie w przyszłym tygodniu.

d16dc9q

Podziel się opinią

Share
d16dc9q
d16dc9q
Więcej tematów