Grecja chce unijnego stanowiska ws. Iraku
Przewodnicząca w tym półroczu Unii Europejskiej Grecja stara się zorganizować specjalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Piętnastki oraz krajów kandydujących, aby wypracować wspólne stanowisko w sprawie Iraku. Greccy dyplomaci donoszą, że spotkanie takie mogłoby się odbyć w połowie lutego.
Grecki premier Kostas Simitis wspomniał także o możliwości zorganizowania w trybie pilnym szczytu Unii Europejskiej w sprawie Iraku. Jeden z dyplomatów greckich powiedział również, że na spotkanie 28 krajów Europy mogłyby zostać zaproszone kraje sąsiadujące z Irakiem, w tym Iran, Syria i Arabia Saudyjska. Grecki minister spraw zagranicznych George Papandreu miał wysondować podczas dzisiejszej wizyty w Ankarze w tej sprawie także Turcję.
Tymczasem - jak oceniają eksperci wypytani przez Ruetera - amerykańska operacja militarna w Iraku miałaby zacząć się w przeciągu dwóch miesięcy i zakończyć przed końcem czerwca. Według 20 ekspertów od spraw obronności i Bliskiego Wschodu Waszyngton ma duże szanse na przeforsowanie nowej rezolucji usprawiedliwiającej inwazję, pomimo zdystansowanego stanowiska Francji, Niemiec, Rosji i Chin. Większość ekspertów orzekła również, że Irak prawdopodobnie cały czas posiada znaczące składy broni chemicznej i biologicznej. Eksperci nie wierzą natomiast w możliwość rezygnacji Saddama Husajna albo jego zabójstwa jako możliwości rozwiązania konfliktu irackiego bez interwencji amerykańskiej.(ck)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Czy Polska powinna się aż tak bardzo angażować po stronie Ameryki? Czy Polska powinna bardziej liczyć się ze zdaniem Niemiec i Francji? Czy Polsce potrzebny jest "Wielki Brat" za oceanem?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.