Graś: premier zmieni 12 członków Komisji Weryfikacyjnej
Premier Donald Tusk zmieni 12 członków Komisji Weryfikacyjnej, których powołanie leży w gestii szefa rządu - powiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera odpowiedzialny za służby specjalne Paweł Graś. Premier musi dobrać sobie ludzi, do których ma zaufanie - wyjaśnił.
18.11.2007 | aktual.: 18.11.2007 15:40
Według ustawy z 9 czerwca 2006 roku o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego, Komisja Weryfikacyjna składa się z 12 członków powoływanych przez prezydenta oraz 12 członków powoływanych przez premiera. Przewodniczącego komisji powołuje prezydent. Obecnie funkcje tę pełni Jan Olszewski.
W tym tygodniu zbadamy, na jakim etapie są prace Komisji Weryfikacyjnej i jak długo potrzebuje czasu do ich zakończenia. Niewątpliwe jest, że 12 członków "premierowskich" zostanie zmienionych. Decyzje w tej sprawie zapadną już w przyszłym tygodniu - powiedział Graś.
Zdaniem ministra, praca Komisji Weryfikacyjnej byłych Wojskowych Służb Informacyjnych trwa już "dosyć długo". Musimy zbadać, czy potrzebne jest jeszcze pół roku. Ja osobiście nie sądzę - powiedział.
Były premier Jarosław Kaczyński przedłużył w ostatnich dniach swojego urzędowania pracę Komisji Weryfikacyjnej do 30 czerwca 2008 roku.
Zwrócimy się o wyjaśnienia do przewodniczącego komisji. Przede wszystkim zbadamy, na jakim etapie są prace: co się dzieje i ile osób zostało faktycznie zweryfikowanych i ile pozostało do końca - mówił Graś. Jego zdaniem, Komisja Weryfikacyjna powinna zakończyć pracę jak najszybciej.
Komisja sprawdza prawdziwość oświadczeń b. żołnierzy WSI, którzy chcieli pracować w nowych służbach - Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego. Mieli oni napisać, czy wiedzieli o jakichś przestępstwach WSI lub sami w nich uczestniczyli. Za zatajenie prawdy lub podanie nieprawdy w takim oświadczeniu grozi do 8 lat więzienia. 206 śledztw w takich sprawach prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.