Grafiki przedstawiające śląskie miasta. Wystawa we wrocławskim Muzeum Narodowym
Powstałe od XVIII od XX w. grafiki przedstawiające śląskie miasta tworzą wystawę, którą od wtorku będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Prezentowane dzieła, ze względów konserwatorskich, rzadko pokazywane są publiczne.
08.12.2015 | aktual.: 13.12.2015 14:27
Zgromadzono ponad 400 grafik i rysunków. Jak podkreśliła rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, to pierwsza tak duża prezentacja pochodzących ze zbiorów tej placówki grafik przedstawiających widoki śląskich miast.
Dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski uważa, że na wystawę można spojrzeć jak na "wirtualną" wędrówkę po Śląsku.
Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. panoramy przedstawiające takie miasta jak: Legnica, Racibórz, Głogów czy Paczków. Na ekspozycji znalazły się również prace przedstawiające pasma górskie Karkonoszy - w tym widoki Śnieżki czy wodospadów Szklarki i Kamieńczyka. Są również grafiki obrazujące pałace Kotliny Jeleniogórskiej.
Organizatorzy wystawy zwracają uwagę na dzieła tworzącego w XVIII w. rysownika Friedricha Bernharda Wernera, którego twórczość obejmuje tysiące prac przedstawiających śląskie miejscowości i zabytki. Według wyliczeń historyków artysta ten mógł odwiedzić nawet 1750 miejscowości.
Równie cenne są prezentowane na wrocławskiej wystawie dzieła niemieckiego architekta, malarza Karola Fryderyka Schinkla, który tworzył w początkach XIX w. Na wystawie można zobaczyć m.in. rysunki projektowe Schinkla do pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim wraz z planem i pierwszą wersją projektową budynku.
Wystawę zatytułowaną "Ikonografia Śląska w grafice i rysunku od XVIII do początku XX w." będzie można oglądać do końca stycznia.