Trwa ładowanie...
d1bbgon
kultura

Grafiki Francisca Goi w Legnicy

Wystawę dwustu grafik Francisca Goi można oglądać od soboty w Muzeum Miedzi w Legnicy. Ekspozycja prezentuje cztery pełne cykle zatytułowane: Kaprysy, Okropności wojny, Tauromachia oraz Przysłowia - Szaleństwa.
Share
d1bbgon

_ "Te grafiki pozwoliły Goi, portretującemu sławne osobistości swoich czasów i malującemu sceny z życia dworów, wyrazić swoją osobowość i to co naprawdę zaprzątało jego umysł"_ - powiedziała komisarz wystawy Barbara Sulowska.

_ "To naprawdę niezwykła okazja zobaczenia prac, które ze względu na technikę, w której zostały wykonane, są pokazywane bardzo rzadko, bowiem światło i inne czynniki mają na nie zgubny wpływ"_ - podkreślał dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy Andrzej Niedzielenko.

Zbiory pochodzących z Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa w legnickim Muzeum Miedzi będzie czynna dwa miesiące.

d1bbgon

Każdy z 216 rysunków opatrzony jest oryginalnym komentarzem autora, który szczególnie w przypadku prac z cyklu Przysłowia-Szaleństwa sprowadza się bardziej do aluzji niż opisu tego co przedstawiają dzieła. Jedną z najpopularniejszych części ekspozycji jest cykl Tauromachia, dotyczący corridy. Goya, który był miłośnikiem tej rozrywki, pokazuje w nim zmagania torreadorów z bykami, wypadki i prezentuje mistrzów tej sztuki.

Wernisażowi towarzyszył pokaz technik graficznych w wykonaniu legnickiej artystki Barbary Fajerman. Jedną z dodatkowych atrakcji jest malarstwo zainspirowane tańcem flamenco autorstwa wrocławianki Teresy Buczyńskiej. W centralnym miejscu ekspozycji znajduje się portret Feliksa Jasińskiego, pędzla Józefa Pankiewicza. To właśnie Jasiński w Paryżu skupował grafiki Goi i w ten sposób stworzył kolekcję, w której posiadaniu jest obecnie Muzeum Narodowe w Krakowie.(an)

d1bbgon

Podziel się opinią

Share
d1bbgon
d1bbgon
Więcej tematów