Trwa ładowanie...
afganistan
05-07-2012 09:02

"GPC": MON kupił sprzęt bez atestów, polscy żołnierze zagrożeni

Specjalne systemy do wykrywania skażeń chemicznych i radioaktywnych używane przez polskich żołnierzy w Afganistanie nigdy nie przeszły testów wymaganych przez MON - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

"GPC": MON kupił sprzęt bez atestów, polscy żołnierze zagrożeniŹródło: PKW Afganistan, fot: kpt. Jacek Thomas
d4b369u
d4b369u

Chodzi o systemy Cherdes i Cherdes II zamontowane na transporterach opancerzonych Rosomak, których ponad 100 trafiło do Afganistanu. Na miejscu okazało się, że urządzenia te psują się na potęgę. Wykazała to nawet kontrola producenta, wedle której połowa cherdesów była niesprawna.

Jak pisze dziennik, wiceminister obrony Czesław Mroczek w odpowiedzi na poselską interpelację potwierdził , że systemy te "nie spełniają wymagań Sił Zbrojnych". Przez niecałe dwa lata, od stycznia 2010 r. do września 2011 r., armia na naprawy wadliwych urządzeń wydała ponad 2 mln zł. Kolejne wydatki z tym związane oszacowano na ok. 3 mln zł.

Ostatecznie MON wycofał się z montowania cherdesów pod koniec ubiegłego roku. Zrezygnowano również z pogwarancyjnych napraw, bowiem przekraczały one nawet połowę wartości nowego urządzenia.

Resort obrony nie odpowiada na pytania, dlaczego zakupiono sprzęt, który nie przeszedł pozytywnie testów wymaganych przez wojsko. Prokuratura wojskowa w Warszawie prowadzi dochodzenie, w którym pojawia się wątek związany z dostawą systemów do wykrywania skażeń chemicznych i radioaktywnych - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj