Gospodarcza mapa Polski
Okolice Łodzi i rejon Dolnego Śląska stają
się najszybciej i najprężniej rozwijającymi się regionami Polski.
Dawne gwiazdy przemysłowej mapy Polski, czyli Mazowsze i
Małopolska, bledną - pisze "Rzeczpospolita".
Z Dolnego Śląska łatwo dostać się do Niemiec i Czech. Łódź znajduje się w samym centrum Polski. I to w tych województwach powstają autostrady. Dlatego coraz częściej pojawiają się w nich zagraniczni inwestorzy, powstają nowe centra logistyczne - podkreśla dziennik.
Francuska poczta La Poste wybudowała centralną sortownię przesyłek w Zgierzu koło Łodzi. "Wybór tej miejscowości był dla nas oczywisty. 5 kilometrów od magazynu skrzyżują się autostrady przecinające Polskę z północy na południe i ze wschodu na zachód" - mówi Marek Różycki, dyrektor generalny spółki Masterlink, poprzez którą Francuzi działają w Polsce. Wkrótce w rejonie Łodzi powstaną magazyny o powierzchni 1,5 mln metrów kwadratowych.
"Sądzę, że oprócz Łodzi i województwa dolnośląskiego najatrakcyjniejsze będą województwa śląskie i wielkopolskie. Są w nich duże centra uniwersyteckie, a więc nie będzie problemów z wykwalifikowanymi pracownikami" - mówi Sebastian Mikosz, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Problemem pozostaje natomiast niskie tempo rozwoju gospodarczego regionów położonych na wschodzie kraju - podkreśla "Rzeczpospolita".(PAP)