PolskaGosiewski: walka z korupcją priorytetem dla rządu

Gosiewski: walka z korupcją priorytetem dla rządu


Walka z korupcją jest jednym z priorytetów
rządu Jarosława Kaczyńskiego i podstawowym elementem odnowy
moralnej kraju - mówił wicepremier Przemysław Gosiewski,
przedstawiając w środę w Sejmie rządowy projekt ustawy dotyczący
tzw. lustracji majątkowej.

Gosiewski: walka z korupcją priorytetem dla rządu

Gosiewski ocenił, że w ciągu ostatnich 17 lat to właśnie rząd Jarosława Kaczyńskiego wykazał "najwięcej determinacji w bezwzględnej walce z korupcją i innymi patologiami".

Podkreślił, że rządowy projekt wprowadzający lustrację majątkową jest - obok ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i noweli Kodeksu karnego, zaostrzającej kary za przestępstwa o charakterze korupcyjnym - istotnym elementem w tej walce.

Jako przykłady skutecznej walki obecnego rządu z korupcją wicepremier wymienił zatrzymania wysokich urzędników Ministerstwa Finansów, Agencji Mienia Wojskowego, prokuratorów czy osób "pełniących wysokie funkcje w szpitalach".

Korupcja - mówił Gosiewski - ma w Polsce swoje źródła w upadku komunizmu i w okresie transformacji ustrojowej, ale - w jego ocenie - uległa ona "szczególnemu nasileniu" w latach 2001-2005, czyli za rządów Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

III RP była państwem objętym korupcją, gdzie ludzie wywodzący się ze służb i nomenklatury postpezetpeerowskiej stworzyli model dystrybucji dóbr oparty nie na prawie i sprawiedliwości, ale personalnych układach tworzonych dla osobistej lub grupowej korzyści - mówił wicepremier. Wymienił w tym kontekście tzw. aferę Rywina, aferę starachowicką i mostową.

Przywołał dane Najwyższej Izby Kontroli, zgodnie z którymi w latach 2001-2005 wykryto nieprawidłowości na łączna kwotę 33,9 miliarda złotych, z czego udało się odzyskać mniej niż 10 proc. Przytaczał dane Transparency International, z których wynika - stwierdził - że w kwestii skuteczności walki z korupcją ciągle bliżej nam "do Gabonu niż do Danii".

Wzywał do poparcia projektu wszystkie opcje polityczne, bo - jak mówił - walka z korupcją nie może być sprawą "ani prawą, ani lewą"; powinna zaangażować się w nią i koalicja, i opozycja.

Gosiewski zwrócił się o skierowanie projektu do prac w Komisji Nadzwyczajnej ds. rządowego programu "Solidarne Państwo". Dodał, że projekt jest zawarty w umowie koalicyjnej i jest nierozerwalnie związany z programem oczyszczania państwa.

Projekt tzw. lustracji majątkowej przewiduje, że funkcjonariusze państwowi mają być zobowiązani nie tylko do przedstawienia stanu majątkowego, ale także do wskazania źródeł jego pochodzenia; mają też informować o majątku współmałżonków.

Propozycja rządowa rozszerza wykaz stanowisk, których objęcie będzie wymagało złożenia oświadczeń majątkowych, np. o kierowników jednostek organizacyjnych ZUS, funkcjonariuszy służby dyplomatycznej. Zaostrza również odpowiedzialność dyscyplinarną i karną za niewypełnienie obowiązków przewidzianych w ustawie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)