PolskaGosiewski: "Tanie państwo" będzie realizowane

Gosiewski: "Tanie państwo" będzie realizowane

Zasadnicze znaczenie dla realizacji programu "Tanie Państwo" ma planowana reforma finansów publicznych - powiedział dziennikarzom w piątek minister w Kancelarii Premiera Przemysław Gosiewski. Według niego, efekty reformy finansów będą odczuwalne w 2007 roku.

Gosiewski: "Tanie państwo" będzie realizowane
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Wiktor

Ministerstwo Finansów poinformowało w piątek PAP, że trwają prace nad projektem ustawy o finansach publicznych. Wyniki prac będą "wkrótce" konsultowane z premierem Jarosławem Kaczyńskim - poinformowało biuro prasowe, nie podając daty.
Były premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiadał, że program "Tanie Państwo" zostanie zrealizowany do końca czerwca 2006 roku.

Minister finansów Stanisław Kluza powiedział, że resort pracuje nad projektem ustawy o finansach publicznych.
W pierwszej kolejności powinienem mieć akceptację wszystkich zawartych tam pomysłów ze strony pana premiera i gremium Rady Ministrów. Później będę mógł powiedzieć coś więcej - powiedział minister Kluza.

Piątkowa "Gazeta Wyborcza" przywołuje raport przygotowany przez Platformę Obywatelską na temat realizacji przez PiS programu "Tanie Państwo". Według wyliczeń PO, wydatki na administrację zamiast maleć, wzrosły o 2 mld zł. Raport ma zostać ogłoszony we wrześniu.

Gosiewski zapewnił, że rząd nie rezygnuje z realizacji programu "Tanie Państwo". Jak powiedział, program ma być realizowany przede wszystkim poprzez reformę finansów publicznych.

Szef resortu finansów Stanisław Kluza przygotowuje dwa etapy reformy finansów publicznych.
Pierwszy etap wiąże się z wykorzystaniem środków unijnych, drugi - z likwidacją części funduszy i agencji, co będzie stanowiło realizację idei "Taniego Państwa" - powiedział Gosiewski.

Według niego, efekty reformy finansów będą odczuwalne w 2007 roku. Minister zapewnił też, że zbędne ośrodki wypoczynkowe będą w niedługim czasie sprzedawane. Przekonywał również, że utworzenie nowych ministerstw dla koalicjantów kosztowało niewiele - jak mówił - powstały one w wyniku podziału istniejących resortów.

Gosiewski pytany o informacje zawarte w raporcie PO o tym, że o 2 mld wzrosły od początku roku wydatki na urzędników, samochody i telefony komórkowe powiedział, że liczbę telefonów i samochodów trzeba oczywiście ograniczać. Gosiewski zastrzegł jednak, że zasadnicze znaczenie dla "Taniego Państwa" ma likwidacja zbędnych struktur, co będzie możliwe dzięki ustawie o finansach publicznych.

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz, informując w listopadzie 2005 roku o powołaniu międzyresortowego zespołu ds. realizacji "Taniego Państwa" powiedział, że program ten ma przynieść ok. 5 mld zł oszczędności rocznie.

Marcinkiewicz informował wtedy, że "Tanie Państwo" będzie realizowane dwuetapowo - do 31 grudnia 2005 miały zapaść pierwsze decyzje związane z "Tanim państwem"; drugi etap miał zakończyć się 30 czerwca 2006 roku. "Tanie państwo" zakłada zmniejszenie środków na wydatki administracji centralnej i wojewódzkiej.

Do końca 2006 roku - według zapowiedzi Marcinkiewicza - miała zostać zlikwidowana Wojskowa Agencja Mieszkaniowa oraz Agencja Nieruchomości Rolnych. Obydwie agencje działają do tej pory.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)