Trwa ładowanie...
d2fchfg
22-05-2007 15:30

Gosiewski szefem rządowego zespołu ds. emerytur

Wicepremier Przemysław Gosiewski
stanął na czele rządowego zespołu ds.
ubezpieczeń społecznych.

d2fchfg
d2fchfg

Wcześniej przewodniczącym tego zespołu był wicepremier Ludwik Dorn. Dorn zrezygnował z funkcji w rządzie pod koniec kwietnia, by objąć stanowisko marszałka Sejmu.

Gosiewski, który na początku maja został powołany na wicepremiera, jest także szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jedną z najważniejszych dla finansów publicznych ustaw jest ustawa o emeryturach pomostowych. Na wcześniejsze emerytury na starych zasadach będzie można przechodzić do końca roku. Od nowego roku jedyną grupą, która zachowa prawo do wczesniejszej emerytury będą górnicy. Pozostali uprzywilejowani będą mogli przejść na emerytury pomostowe. Wiadomo już, że lista prac uprawniających do przechodzenia na taką emeryturę zostanie okrojona.

Zdaniem ministra Pawła Wypycha - wiceszefa zespołu do spraw nadzoru ubezpieczeń społecznych, nawet w jednym zawodzie nie wszyscy wykonują prace szkodliwe dla zdrowia lub wymagające szczególnych predyspozycji psychofizycznych. Minister Wypych podkreslił, że nie ulega wątpliwości, iż praca np. nauczyciela w szkolnictwie specjalnym czy w zakładzie poprawczym rózni się od pracy nauczyciela w jakiejś ekskluzywnej szkole.

d2fchfg

Lista prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie została jeszcze przekazana partnerom społecznym. Rząd twierdzi, że nie jest jeszcze gotowa. Związkowcy uważają natomiast, że rząd obawia się nacisków na dopisywanie do listy kolejnych prac uprawniających do emerytur pomostowych.

Co roku na wcześniejszą emeryturę odchodzi 80 tysięcy Polaków. Na zwykłą, czyli 60 lat kobiety i 65 lat mężczyżni, tylko 20 tysięcy. Tylko połowa Polaków w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo.

PAP, IAR

d2fchfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fchfg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj